SKK  2017

Här finns resultaten från årets SKK utställningar. Maila gärna in resultat och bilder.

SKK int My Dog 1, 9 januari

Domare vuxna: Renée Sporre Willes.

 

 

BIR BIG-3 cacib Ch Pugengens Lord Gillingham

2 BH cert Sparvöga's Yabba Dabba Do

3 BH R-cert R-cacib Tiger-King

4 BH Zuma's Zipit Hanky

 

BIM cacib Ch P'zazz Dreamcatcher

2 BT cert Sparvöga's Yippi Yippi (Bästa junior)

3 BT R-cert Betyraz Hole In One

4 BT R-cacib Tangetoppen's One To Be Seen

 

Domare valpar: Ann-Christine Johansson.

1 HP Licence To Kill de Carlimops Canes

2 HP Buzleo Honey Ryder

3 HP Glorious Spirit Mademoiselle

SKK int My Dog 2, Crufts kval 6 januari

Domare: Gunilla Skallman.

 

BIR BIS valp Buzleo Honey Ryder. BIS domare valpar Rui Oliverira, Portugal.

 

BIR BIG-2 cacib Ch Pugengens Lord Gillingham (Crufts kvalificerad)

BH 2 cert Bayogoulas You Rock My World

BH 3 R-cert Sparvögas Yabba Dabba Do

BH 4 Ch Kiebas Bollinger

 

BIM cert Sparvöga's Yippi Yippi (Crufts kvalificerad, Bästa junior)

BT 2 R-cert cacib Naturedogs Fire On The Sky

SKK int Strängnäs 11 mars

Domare: Jahn Stääv.

 

BIR valp Strandsmedjans Carson

 

BIR cacib Ch Strandsmedjans Naomi

BT 2 cert R-cacib Qimis Blow By Blow

BT 3 R-cert Kingsize Fawn Cheese Crostini

BT 4 Björkbygdens Cecilia Vasa

 

BIM cert cacib  championat Ch Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow

BH 2 R-cacib Ch Yellowlines Bismark

BH 3 R-certSkörbygläntans Tteokbokki

BH 4 Aquatikus No Guts No Glory

SKK int Malmö 19 mars

Domare: Rune Fagerström.

 

BIR valp Zuma's Highlander

BIM valp Zuma's Hippi Hippi Shake

 

BIR cacib Ch Pugengens Lord Gillingham

BH 2 cert R-cacib Persik Bis Smak Bombastic Love

BH 3 Ch Zuma's Razz Ma Tazz

BH 4 Ch I Am Legend De Carlimops Canes

 

BIM cacib Ch Zuma's Nitty Gritty

BT 2 R-cacib Ch Zuma's Nosy Rosie

BT 3 cert Ahlehoff's Up To Date

BT 4 R-cert Ch Glorious Spirit Impossible Is Nothing

 

BIR BIS-3 uppfödargrupp: Zumas kennel

SKK nat Västerås 22 april

Domare: Jan Törnblom.

 

BIR valp Champarele Mon Leren

 

BIR Ch PugEngens Lord Gillingham

BH 2 cert Persik Bis Smak Bombastic Love

BH 3 R-cert Pugwoods Wilfred Of Ivanhoe

BH 4 Ch Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow

 

BIM cert Pugbully Nobody's Wife

BT 2 R-cert PugEngens Lady Crawley

BT 3

BT 4

 

SKK int Lidköping 7 maj

Domare: Patrik Cederlöf.

 

BIR valp Tangetoppen's Just cruisin

BIM valp Westerholmen Venus Ninzi

 

 

BIR cert Yellowlines Calvin Klein

BH 2 cacib Ch Kiebas Bollinger

BH 3 R-cert R-cacib Pugsies William Shakespear

BH 4 Red Gables Tom Sawyer

 

BIM cert cacib Championat Kingsize Fawn Pepper Mint

BT 2 R-cert R-cacib Pugwoods New Years Highest Wish

BT 3 Ch Pugsies New Dawn, BIR Veteran

BT 4 Ch Westerholmens English Spirit Rose

 

BIR vetran Ch Pugsies New Dawn

SKK int Hässleholm 20 maj

Domare: Andreas Schemel, Österrike.

 

BIR valp Semlans Nikita

BIM valp Sparvöga's Zipp Up A Secret Sain't

BIR BIG-2 cert cacib Zuma's Lips N Hips

BT 2 R-cert Ahlehoff's Up To Date

BT 3 PugEngens Lady Edith Crawley

BT4 Pugwood's New Year Highest Wish

 

BIM cacib Ch Zuma's Razz Ma Tazz

BH 2 cert Yellowlines Calvin Klein

BH 3 R-cert Tiger-King

BH 4 Sparvögas Yabba Dabba Do

 

BIS avelsgrupp Zuma's Razz Ma Tazz

SKK nat Piteå 21 maj

Domare: Bente Marker, Australien.

 

BIR BIS-3 valp Lowriders Magica De Hex

BIM valp Lowriders Black Diamond

 

BIR cert Moloss Orchid Flame

BH 2 R-cert Qanakas Oscar Kör Ragggar Amazon

BH 3 Flexigårdens Mr Domingo

BH 4 Ch Pugsarmy's Willie Wesson

 

BIM Ch Hundurs Dorothea

BT 2 cert Moloss Pink Marshmallow

BT 3 R-cert Flexigårdens Miss Rihanna

BT 4 Redvillas Zsa Zsa Zsu

SKK int Gimo 27 maj

Domare: Chan Weng Woh, Malaysia.

 

cert cacib BIR Kingsize Fawn Unstoppable La Rocca

BIM Ch Filosofias Lorenzo

 

BIR cert cacib Kingsize Fawn Unstopple På Rocca

BT 2 R-cert R-cacib Bayogulas All About The Bass

BT 3 Puggens N Prinsessa

BT 4 Unstoppable Kingsized Jam

 

BIM BH CACIB Ch Filosofias Lorenzo

BH 2 cert R-cacib championat Persik Bis Smak Bombastic Love

BH 3 Ch PugEngens Lord Gillingham

BH 4 R-cert Strandsmedjans Carson

 

BIR veteran Ch Filosofias Lorenzo

SKK int Norrköping 3 juni
Domare
: John Palmer, Australien.

 

BIR valp Westerholmen Epsilon Eridani

 

BIR cacib CH PugEngens Lord Gillingham

BH 2 R-cacib Ch Yellowlines Bismark

BH 3 cert  Championat Quality Is Provocative Av Pugling

BH 4 Ch Persik Bis Smak Bombastic Love

R-cert Champarele Mon Leren

 

BIM cacib Ch Strandsmedjans Naomi

BT 2 cert R-cacib PugEngens Lady Crawley

BT 3 Ch Zuma's Nitty Gritty

BT 4 & BIR Veteran Ch Puggens Pretty Girl

R-cert Glorious Spirit Coco Mademoiselle

 

Bästa uppfödargrupp: Lowriders kennel

SKK int Norrköping 4 juni

Domare: Patrik Cederlöf.

 

BIR valp Westerholmen Epsilon Eridani

 

BIR cacib Ch PugEngens Lord Gillingham

BH 2 R-cacib Ch Persik Bis Smak Bombastic Love

BH 3 cert Counting Crows Fenix Florida

BH 4 R-cert Lowrider's Black Diamond

 

BIM cacib Ch Kingsize Fawn Pepper Mint

BT 2 cert R-cacib Championat!! PugEngens Lady Crawley

BT 3 Pei Fang Here She Comes

BT 4 Pugbullys Aint Nobody's Wife

 

BIR veteran: Counting Crows Avila Del Agua

Bästa uppfödargrupp: Strandsmedjans

SKK int Norrköping 5 juni

Domare: Tamas Jakkel, Ungern.

 

BIR valp Westerholmen Epsilon Eridan

BIM valp Kriikkligan's Fantomen

 

BH cert cacib Tiger-King

BH 2 R-cacib Ch PugEngens Lord Gillingham

BH 3 Ch Quality Is Provocative Av Pugling

BH 4 R-cert Strandsmedjans Carson


SKK nat Leksand 11 juni

Domare: Thorbjörn Skaar.

 

BIR valp Land Of Fairytales Kingsizedcaruso

BIM valp Strandsmedjans Fiorella

 

BIR BIG-2 cert Aquatikus No Bed Of Roses

BH 2 R-cert Pugsies William Shakespeare

BH 3 Zodiakens David Copperfield

BH 4 Ch Yellowlines Bismark

 

BIM cert Kingsize Fawn Cheese Crostini

BT 2 Ch Kingsize Fawn Pepper Mint

BT 3 R-cert Semlans Kajsa Kavat

BT 4 Ch Strandsmedjans Penny

 

BIR BIS-2 uppfödargrupp

Strandsmedjans kennel


SKK nat Vänersborg 10 juni

Domare: Anita Foley-Duggan, Irland.

 

BIR valp Mockilocks Sharpdressed Best Actor

BIM valp PugEngens Red Queen Blackjack

 

BIR Ch PugEngens Lord gillingham

BH 2 cert Championat Tiger-King

BH 3 Ch Persik Smak Bombastic Love

BH 4 R-cert Ancema Limoncello Muffin

 

BIM cert Pugwood's New Year Highest Wish

BT 2 R-cert Lowrider's Be All Over

BT 3 Ch Tangetoppens One To Be Seen

BT 4 PugEngens Lady Edith Crawley


SKK int Vännäs 17 juni

Domare: Marianne Holmli, Norge.

 

cert BIR  Lowrider's Black Diamond

BH2 cacib Ch Lowrider's Al Pacino

BH3 R-cacib Ch Pugsarmy's Willie Wesson

BH4 R-cert Pugsies William Shakespeare

 

BIM cert cacib Redvilla's Zsa Zsa Zsu

BT2 R-cert Redvilla's Catching Cherry Bubbles


SKK int Gällivare 1 juli

Domare: Ann-Christine Johansson.

 

BIR BIS-3 valp Sunshine Dream Magic Guise

 

BIR cacib Ch Hundur’s Dorotea

BT 2 & BIR veteran Ch Moloss Love At First Glow

BT 3 cert Troppola I Need You Tonight

BT 4 R-cert R-cacib Lucella Sessa

 

BIM cert cacib Hongotar Circus Is In The Town

BH 2 R-cert R-cacib Vinddragets Lurviga Ludde

BH 3 Lowriders Black Diamond

BH 4 Flexigårdens Mister Domingo

 

BIR uppfödargrupp: Lowriders


SKK nat Borås 2 juli

Domare: Kerstin Nilsson, Danmark.

 

BIR valp Tangetoppen's Just Cruisin

BIM valp Sparvögas Zpot On

 

BIR Ch Tangetoppens One To Be Seen

BT 2 cert Domino Effect Emmanuella

BT 3 R-cert Lowriders Be All Over

BT 4 ???

 

BIM Ch Tiger-King

BH 2 Ch Armstrong Pibaro

BH 3 cert Yellowlines Calvin Klein

BH 3 R-cert Pugwoods Wilfred Of Ivanhoe


SKK int Tvååker 7 juli

Domare: Anette Oliver, Storbritannien.

 

BIR valp Tangetoppen's Just Cruisin

 

BIR cert cacib Ahlehoff's Up To Date

BT 2 R-cert R-cacib Naturedogs I Can Touch The Sky

BT 3 Ch Zuma's Nitty Gritty

BT Glorious Spirit Coco Mademoiselle

 

BIM cacib Ch Tiger-King

BH 2 cert R-cacib Championat Tangetoppen's Walk Like A Man

BH 3 R-cert Lowrider' s Bachelor

BH 4 Ch Kiebas Bollinger

SKK nat Tvååker 8  juli

Domare: Dayna Johnston Australien.

BIR BIS valp Tangetoppens Just Cruisin

BIM valp Slottsgården's Padmé Amidala

 

BIR BIG-4 Ch Kiebas Bollinger

BH 2 cert Semlans Blues For Baby And Me

BH 3 Ch Tangetoppens Walk Like A Man

BH 4 R-cert Tangetoppens Cant Touch This

 

BIM Ch Ahlehoff's Ready To Rumble

BT 2 Ch Zuma's Nitty Gritty

BT 3 cert Mockilocks Modesty Blaise

BT 4 P'Zazz Best Champagne Ever

 

SKK int Alfta 8  juli

Domare: Cindy Pettersson.

 

BIR Ch Queenie Is Provocatice Av Pugling

BT 2 cert  Championat Qimis Crazy In Love

Inga fler Ck på tikarna

 

BH certYellowlines Calvin Klein

BH 2 R-cert Aquatikus No Gut No Glory

BH 3 Pugwoods Wilfred Of Ivanhoe

BH 4 Pugsies William Shakespeare


SKK int Piteå 16 juli

Domare: Tate Byrne Maureen, Irland.

 

BIR valp Vinddragets Mysiga Mimmi

BIM valp Qanakas Magnus Modig Som Ett Lejon

 

BIR cert cacib Redvillas Zsa Zsa Zsu

BT 2 R-cert R-cacib Ch Hongotar A Star Is Born

BT 3 Ch Pei Fang Miss Forget Me Not

BT 4 Bayogulas Quality Show Girl

 

BIM cert cacib Lowriders Loving You Is A Crime

BH 2 R-cert R-cacib Ch Vinddragets Illspecko Ivar

BH 3 Tales Of Fantasy Chief Keewasi

BH 4 Hongotar Circus In Town


SKK int Köping 23 juli

Domare: Lilian Lleto, Danmark.

 

BIR BIS valp Pebbles Emmylou Harris

BIM valp Cawarottis Gerenimo Af Pippi

 

BIR cacib Ch Zumas Nitty Gritty

BT 2 R-cacib cert Pzazz Best Champagne Ever

BT 3 Ch Quennie Is Provocatris Av Pugling

BT 4 R-cert Zumas Hippi Hippi Shake

 

BIM cert cacib Pei Fang I'm The One

BH 2 R-cacib Ch Pitch Black Faced Pugs Jack Sparrow

BH 3 R-cert Yellowlines Calvin Clein

BH 4 Strandsmedjans Dallas

BIR BIS-3 uppfödargrupp

Strandsmedjans kennel


SKK int Ransäter 29 juli

Domare: Dan Ericsson.

 

BIR valp Pebbles Emmylou Harris

BIM valp Seloy Higgins

 

BIR cacib Ch Tangetoppen Ronaldinho

BH 2 R-cacib Ch Yellowlines Bismark

BH 3 cert Yellowlines Calvin Klein

BH 4 R-cert Flash Of Joy Eragon Black Dragon

 

BIM cacib Ch Puggens Margit

BT 2 R-cacib Ch Westerholmen English Spirit Rose

BT 3 cert Semlans Kajsa Kavat

BT 4 R-cert Pugbully Nobodys Wife

SKK int Visby 5 augusti

Domare: Natasa Davidovic, Serbien.

 

BIR valp Vinddragets Mysiga Mimmi

BIM valp Rossmix Philip

 

BIR cert Flash Of Joy Zoe Regal Ot Luval

BT 2 Ch Zumas Nitty Gritty

BT 3 R-cert Greyt Joy Alexandria

BT 4 Kingsize Fawn Gloria Ruffberry

 

BIM cert Land of Fairytale's Kingsizecaruso

BH 2 R-cert cacib Qimis By Friend For Friends

BH 3 Vinddragets Illpecko Ivar

BH 4 Ch Filosofias Lorenzo

SKK nat Visby 5 augusti

Domare: Jan Stääv.

 

BIR valp Vinddragets Mysiga Mimmi

BIM valp Rossmix Philip

 

BIR cert BIG-4 Land Of Fairytales Kingsizedcaruso

BIM Ch Kingsize Fawn Unstoppable Larocca

 

BIR veteran Ch Filosofias Lorenzo

BIM veteran Kingsize Fawn Gloria Ruffberry

 

Bästa avelsgrupp: Ch Filosofias Lorenzo

SKK int Svenstavik 5 augusti

Domare: Arne Foss, Norge.

BIR BIS-4 valp Pugsies X-Tsaritsa Servera

 

BIR cacib Ch Pugbully Mr Flash

BH 2 cert R-cacib Ch Pugbully Mr Mister

BH 3 R-cert Lewis

BH 4  - - -

 

BIM cacib Ch Quennie Is Provocatrise Av Pugling

BT 2 R-cacib Ch Pugbully Mistletoe And Wine

BT 3 cert Ch Pugbully Flashy Flyer

BT 4 Pei Fang Miss Magnolia

 

SKK int Ronneby 12 augusti

Domare: June Wall, Irland.

 

BIR valp PugEngens Red Queen Blackjack

BIM valp Kriss Tops Jack Of Diamonds

 

BIR cert cacib Semlans Krösa-Maja

BT 2 R-cert R-cacib Buzleo Honey Ryder

BT 3 Ch Ahlehofs Ready To Rumble

BT 4 Elizaveta Vom Ulmer Haus

 

BIM cert Tangetoppen's Just Cruisin

BH 2 cacib Ch PugEngens Lord Gillingham

BH 3 R-cert R-cacib Sparvögas Yabba Dabba Do

BH 4 Zumas Il Baztino

 

BIR BIS-4 uppfödargrupp: kennel Sparvögas.


SKK nat Överkalix 13 augusti

Domare: Anne Sume, Estland.

 

BIR valp Vinddragets Mysiga Mimmi

 

BIR cert Flexigårdens Miss Rihanna

BIM cert Carry On Stinky

 

Inga fler CK på hanar eller tikar.

SKK int Askersund 13 augusti

Domare: Jonathon Anderson, Irland.

Domare valpar: Siret Lepassar.

 

BIR valp Parisienne L'Eau Of The Pugs Story

BIM valp Cawarottis Geronimo Af Pippi

 

BIR cert cacib Glorious Spirit Coco Mademoiselle

BT 2 R-cacib Ch Strandsmedjans Naomi

BT 3 Ch Tangetoppens Ons To Be Seen

BT 4 Ch Strandsmedjans Jamie

R-cert Mixtails Yankee Black Bean

 

BIM cert Strandsmedjans Carson

Inga fler CK på hanarna.

 

BIR BIS 3 uppfödargrupp:

kennel Strandsmedjans

SKK nat Norrköping 20 augusti

Domare: Michael Ganzer.

 

BIR Ch Yellowlines Bismark

BIM Ch Strandsmedjans Naomi

 

BIS 4 uppfödargrupp: Kennel Strandsmedjans

 

SKK nat Eskilstuna 19 augusti

Domare: Maritha Östlund-Holmsten.

 

BIR cert championat Moloss Orchid Flame

BH 2 Ch Yellowlines Bismark

BH 3 R-cert Strandsmedjans Dallas

BH 4 Merry Manky Twix Absolut Marvel

 

BIM Ch Strandsmedjans Naomi

BT 2 cert Semlans Krösa Maja

BT 3 R-cert Strandsmedjans Penny

BT 4 P'zazz Best Champagne Ever

 

SKK nat Backamo 27 augusti

Domare: Ann-Christin Johansson.

 

BIR Valp Slottsgårdens Padmé Anidala

BIM Valp Bayogoulas Cause For Applause

 

BIR cert Zumas Highlander

BH 2 R-cert Tangetoppen's Yes I do To Christmas

BH 3 Ch Zumas Razz Ma Tazz

BH 4 Flash of Joy Zoom-Zoom

 

BIM Ch Domino Effect Oceanica

BT 2 cert championat Tangetoppens Una Estrella

BT 3 R-cert Pugwood's New Year Highest Wish

BT 4 Elizaveta Vom Ulmer Haus

 

BIR uppfödargrupp: kennel Tangetoppen

SKK nat Märsta Bro 27 augusti

Domare: Svend Erik Lövenkjaer, Danmark.

BIR valp Pugsies X-Kirovsk

BIM valp Pebbles Emmylou Harris

 

BIR cert Westerholmens Luna Selene

BT 2 Ch Queenie Is Provocatrise Av Pugling

BT 3 R-cert Puggens Juvel

BT 4 Westerholmens Tumbling Dice

 

BIM Ch Yellowlines Bismark

BH 2 cert Strandsmedjans Dallas

BH 3 Ch Pitch Black Faced Pugs Jack Sparrow

BH 4 R-cert Strandsmedjans Carson

 

BIR BIS uppfödargrupp: Strandsmedjans

SKK nat Öland 2 september

Domare: Hanne Laine Jensen, Danmark.

 

BIR valp Cawarottis Geronimo Af Pippi

 

BIR Ch Persik Bis Smak Bombastic Love

BH 2 cert Flash of Joy Zoom-Zoom

BH 3 R-cert Zuma's Highlander

BH 4 Merry Manky Tvix Absolut Marvel

 

BIM Ch PugEngens Lady Edith Crawley

BT 2 cert Elizaveta Vom Ulmer Haus

BT 3 R-cert Semlans Krösa-Maja

BT 4 Semlans Lovely Godiva

SKK int Sandviken 3 september

Domare: Paul Scanlon, Irland.

 

BIR BIS-3 valp Pebbles Emmylou Harris

BIM valp Duovas One Man Show

 

BIR cacib Ch P'Zazz Dreamcatcher

BT 2 R-cacib Ch Puggens Margit

BT 3 cert Glorious Spirit Coco Mademoiselle

BT 4 R-cert Westerholmens Tumbling Dice

 

BIM cacib Ch Yellowlines Bismark

BH 2 cert Champarele Mon Leren

BH 3 RE-cacib Ch Pugsarmy's Willie Wesson

BH 4 R-cert Chamris Harmoniska Helmer

SKK int Eslöv 9 september

Domare Julija Aidietiene, Litauen.

 

BIR BIS valp Semlans Prins Caspian

BIM valp Zuma's Dora Di Luna

 

BIR cacib Ch Zuma's Razz Ma Tazz

BH 2 R-cacib Ch Persik Bis Smak Bombasic Love

BH 3 cert Zuma's Ill Baztino

BH 4 R-cert Zuma's Highlander

 

BIM cacib Ch Alehoffs Ready To Rumble

BT 2 cert R-cacib Championat!! Naturedogs Fire On The Sky

BT 3 R-cert Semlans Krösa Maja

BT 4 Zuma's Noblezze Oblige

 

BIR BIS uppfödargrupp: Zumas kennel

SKK nat Gimo 10 september

Domare: Helge Kvivesen, Norge.

 

BIR valp Puggens Quality

 

BIR cert Pugbully Still In Buisness

BH 2 & BIR Veteran Ch Puggens Wester

BH 3 R-cert  Duovas I'm Ons In A Million

BH 4 Strandsmedjans Carson

 

BIM cert Puggens Odd Molly

BT 2 Ch Westerholmen English Spirit Rose

BT 3 R-cert Westerholmen Epsilon Eridani

BT 4 Puggens N Prinsessa

Åland Int Dog Show

Domare: Monika Blaha, Österrike.

 

BIR valp Pebbles Emmylou Harris

 

BIR cert cacib Buzleo Honey Ryder

BT 2 R-cert R-cacib Ch Tangetoppens Wiggle Waggle

BT 3 Duovas Limited Collection

BT 4 Duovas Like A Love Story

 

BIM cert cacib Finskt Championat Ch Pugsarmy's Willie Wesson

BH 2 R-cert R-cacib Yellowlines Calvin Klein

BH 3 Qanakas Oscar Kör Raggar Amazon

BH 4 Ch Moloss Orhid Flame

 

SKK int Sundsvall 7 oktober

Domare: Katrin Lundberg-Vestin.

 

BIR cert cacib Puggens N Prinsessa

BT 2 Ch R-cacib Pei Fang Miss Forget-Me-not

BT 3 R-certPugwoods New Year Highest Wish

BT 4 Ch Westerholmens English Spirit Rose

 

BIM cacib Ch Cuty Pies Super Trouper

BH 2 cert R-cacib Pugwoods Wilfred Of Ivanhoe

BH 3 Ch Puggens Wester

BH 4 R-cert Qanakas Oscar Kör Raggaramazon

World Dog Show Leipzig

Pug Judge: Kliebenstein Horst.

 

BIR cacib WW-17 Pugbully Mr Flyer

BIM Ebano De Magali Sweet

CACIB dog, WW-17 Pugbully Mr Flyer

CACIB bitch, WW-17 Ebano De Magali Sweet

BIR veteran, VWW-17 Tangetoppen's Unbreakabl' News

BIM veteran VWW-17 Picador's Gogol

BIR junior, JWW-2017 Undercover Girl Of Golden Pugs

BIM junior, JWW-2017 Vivat Juslav Avdey

 

BOB puppy Giodogio Cecilia Belli

BOB breeder Zuma's, Susanne Andersson

ROP brace Ballett Grand Pas/Ballett Giselle

SKK int Växjö 3 november

Domare:

 

SKK int lilla Stockholm 15 december

Domare:

 

SKK int, Svensk Vinnare, Crufts kval 16 december

Domare:

 

Mopsspecialen 2017

Domare

Björn Erling Löken, kennel Analog, Norge.

 

LÖRDAG i ringen - valpar

Svarta hanvalpar 4-6 månader

  1. Pugwood's Twentieth Day Knut
  2. Snugglepug English Muffin
  3. Four Step's Peace Power And Love

 

Svarta tikvalpar 4-6 månader

  1. Pugwood's Little Fairytale Princess

 

BIR valp svart 4-6 mån: Pugwood's Little Fairytale Princess

BIM valp svart 4-6 mån: Pugwood's Twentieth Day Knut

 

Fawn hanvalpar 4-6 månader

  1. Cawarottis Geronimo At Pippi

 

Fawn tikvalpar 4-6 månader

  1. Pebbles Emmylou Harris
  2. Pebbles Edith Piaf
  3. Parisienne L'Eau Of The Pugs Story
  4. Björkbygdens Segervilja

 

BIR valp fawn 4-6 mån: Pebbles Emmylou Harris

BIM valp fawn 4-6 mån: Cawarottis Geronimo At Pippi

 

Svarta tikvalpar 6-9  månader

  1. Pugengens Red Queen Blackjack
  2. Pugengens Blackjack Flash

 

BIR valp svart 6-9 mån: Pugengens Red Queen Blackjack

 

Fawn hanvalpar 6-9 månader

  1. Seloy Higgins
  2. Land Of Fairytales Kingsizedecaruso
  3. Figgis Pelle Piggelin
  4. Semlans Nikolai

 

Fawn tikvalpar 6-9 månader

  1. Semlans Nikita
  2. Figgis Absolutely Fabulous
  3. Westerholmen Epsilon Eridani
  4. Westerholmen Venus Ninzi

 

BIR valp fawn 6-9 mån: Seloy Higgins

BIM valp fawn 6-9 mån: Semlans Nikita

Supreme BIS valp: Seloy Higgins

 

vuxna hanar svart

Svarta hanar juniorklass

  1. Merry Thank Tvix Absolut Marvel

 

Svarta hanar öppen klass

  1. Crossway Fighter

 

Svarta hanar championklass

  1. SEUCH RUCH Domino Effect Blackjack
  2. LVCH SEJV-14 SEUCH Peringos Big Ben

 

Svarta hanar veteranklass

  1. Ancemas Boysen Berry Muffin

 

Bästa hane svart

  1. SEUCH RUCH Domino Effect Blackjack
  2. Merry Thank Tvix Absolut Marvel
  3. Ancemas Boysen Berry Muffin
  4. Crossway Fighter

 

vuxna hanar fawn

Fawn hanar juniorklass

  1. Norkus Broadway Joe At Broughcastl
  2. Champarele Mon Leren
  3. Yellowlines Calvin Klein
  4. Paradiz Ronado Fifty Shades Of Fawn

 

Fawn hanar unghundsklass

  1. Pugwood's Wilfred Of Ivanhoe
  2. Bayogoulas You Rock My World
  3. Teddytassen's Bubo Bubo

 

Fawn hanar öppen klass

  1. Persik Bis Smak Bombastic Love
  2. Zodiakens David Copperfield
  3. Tangetoppens King Of The Ring
  4. Semlans Truls Oskar

 

Fawn hanar championklass

  1. SEUCH DKUCH SEV-16 Pugengens Lord Gillingham
  2. SEUCH Kisci Scania Truck

 

Fawn hanar seniorklass

  1. SEUCH Filosofias Lorenzo

 

Bästa hane fawn

  1. SEUCH DKUCH SEV-16 Pugengens Lord Gillingham
  2. Norkus Broadway Joe At Broughcastl
  3. SEUCH Filosofias Lorenzo
  4. Persik Bis Smak Bombastic Love

 

BIR junior: Norkus Broadway Joe At Broughcastl

BIR unghund: Pugwood's Wilfred Of Ivanhoe

BIR senior: SEUCH Filosofias Lorenzo

 

SÖNDAG i ringen

vuxna tikar svart

Svarta tikar juniorklass

  1. Beamztar Tia
  2. Strandsmedjans Maja
  3. Mixtails Yankee Black Bean

 

Svarta tikar unghundsklass

  1. Semlans Irina Jackovna

 

Svarta tikar öppen klass

  1. Semlans Christmas Licorice Candy
  2. Kingsize Black Italian Chocolate
  3. Peringos Piccadilly Circus

 

Bästa tik svart

  1. Beamztar Tia
  2. Semlans Irina Jackovna
  3. Semlans Christmas Licorice Candy
  4. Strandsmedjans Maja

 

vuxna tikar fawn

Fawn tikar juniorklass

  1. Pugwoods New Year Celebration
  2. Semlans Krösa-Maja
  3. Semlans Lovely Godiva
  4. Semlans Katla

 

Fawn tikar unghundsklass

  1. Pugwood's New Year Highest Wish
  2. Ungstoppable Kingsized Jam
  3. Puggens Odd Molly
  4. NORDJV-16 Montes Auri Viva La Victoria

 

Fawn tikar öppen klass

  1. P'zazz Best Champagne Ever
  2. Elizaveta Vom Ulmer Haus
  3. Kingsize Fawn Norwegian Goat Cheese
  4. P'zazz Bling Bling Party

 

Fawn tikar championsklass

  1. SEUCH Kingsize Fawn Pepper Mint
  2. SEUCH Pugengens Lady Crawley
  3. SEUCH Semlans Pippi-Lotta
  4. SEUCH NOUCH NORDJV-15 Puggens Margit

 

Fawn tikar veteranklass

  1. SEUCH NUCH Puggens Pretty Girl
  2. SEUCH Ancemas Cinnamon Muffin

 

Bästa tik fawn

  1. Pugwood's New Year Highest Wish
  2. P'zazz Best Champagne Ever
  3. SEUCH Kingsize Fawn Pepper Mint
  4. SEUCH NUCH Puggens Pretty Girl

 

BIR junior: Pugwoods New Year Celebration

BIR unghund: Pugwood's New Year Highest Wish

BIR veteran fawn: SEUCH NUCH Puggens Pretty Girl

 

FINALER söndag

BIS uppfödargrupp (minimum tre avkommor från samma uppfödare, färgerna kan blandas)

  1. Puggens

 

BIS avelsgrupp (minimum tre avkommor från samma tik eller hane, färgerna kan blandas)

  1. SEUCH DKUCH SEV-16 Pugengens Lord Gillingham

 

BIR svart: Beamztar Tia

BIM svart: SEUCH RUCH Domino Effect Blackjack

 

BIR fawn: Pugwood's New Year Highest Wish

BIM fawn: SEUCH DKUCH SEV-16 Pugengens Lord Gillingham

 

BIS junior: Norkus Broadway Joe At Broughcastl

BIS unghund: Pugwood's New Year Highest Wish

BIS veteran: SEUCH NUCH Puggens Pretty Girl

BIS senior: SEUCH Filosofias Lorenzo

 

Supreme BIS: Pugwood's New Year Highest Wish

 

 

SDHK 2017

 

Nedan hittar du resultaten från årets SDHK utställningar.

Strängnäs 10 mars

Domare: Birgit Sluiter, Nederländerna.

BIS domare: Sara Nordin.

 

 

BIR BIS Ch Yellowlines Bismark

2 BH cert Aquatikus No Bed Of Roses

3 BH R-cert Pugsies William Shakespeare

4 BH Duovas One In A Million

 

BIM cert championat Strandsmedjans Ofelia

2 BT R-cert Qimis Blow By Blow

3 BT Pzazz Best Champagne Ever

4 BT Ch Puggens Pretty Girl

 

BIR junior Aquatikus No Guts No Glory

BIR unghund Aquatikus No Bed Of Roses

BIR veteran Ch Puggens Pretty Girl

Luleå 20 maj

Domare: Benny Blid von Schedvin.

 

BIR BIS-2 valp Lowrider's Magica De Hex

BIM valp Wincastle Karabas-Barabas Low Rider

 

BIR Ch Pugsarmy's Willie Wesson

2 BH cert Moloss Orchid Flame

3 BH R-cert Qanakas Oscar Kör RaggarAmazon

4 BH Qanakas Fagre Fabian Fiser I Smyg

 

BIM cert CHAMPIONAT Hundur's Dorothea

2 BT R-cert Puggens Party Pooper

3 BT Moloss Pink Marshmallow

4 BT Örnvinges Ferrari

 

BIR veteran Moloss Love Intension

Bästa uppfödargrupp: kennel Moloss

Borås 1 juli

Domare: Elisabet Juverud, Norge.

 

BIR BIS-2 valp Slottsgården's Prinsessan Leia

BIM valp Figgis Pelle Piggelin

 

BIR BIS-4 Ch Tiger-King

BH 2 cert Yellowlines Calvin Klein

BH 3 R-cert Champarele Mon Leren

Inga fler Ck på hanarna denna dag.

 

BIM cert Championat Highesteem Dream Of Dancing Popcorn

BT 2 R-cert Sparvögas Yippi Yippi

BT 3 Pugwoods New Year Highest Wish

BT 4 Zuma's Nitty Gritty

 

BIR BIS veteran ChPuggens Pretty Girl

BIS-3 junior Glorious Spirit Coco Mademoiselle

 

Köping 22 juli

Domare: Alenka Pocorn, Slovenien

 

BIR BIS valp Pebbles Emmylou Harris

BIM valp Figgis Pelle Piggelin

 

BIR Ch Qimis Crazy In Love

BT 2 Ch Puggens Pretty Girl

BT 3 cert Duovas Like Love Story

BT 4 Ch Zumas Nitty Gritty

R-cert Pugbully Nobodys Wife

 

BIM Ch Pith Black Face Pugs Jack Sparrow

BH 2 cert Qimis By Friends For Friends

BH 3 R-cert Pugwoods Wilfred Of Ivanhoe

BH 4 Strandsmedjans Dallas

 

BIS-3 junior Strandsmedjans Dallas

Luleå 12 augusti

Domare: Svante Frisk.

 

BIR  BIS valp Bayogoulas Eye Catcher

BIM valp Qanaka's Andreas Listig Som En Räv

 

BIR Ch Cuty Pie's Dolce & Gabbana

BH 2 cert, BIS 4 Unghund: Puggens One Is Enough

Inga fler CK bland hanarna.

 

BIM cert Bayogoulas Quality Show Girl

BT 2, res.Cert Qanaka's Birgit Raggar I Kortkort

BT 3 & BIR Veteran Ch Moloss Love Intention

BT 4 & BIM Unghund: Puggens Party Pooper

 

Högbo 2 setepmber

Domare: Jacub Kruczek, Polen.

 

BIR BIS valp Pebbles Emmylou Harris

 

BIR cert Yellowlines Calvin Klein

BH 2 R-cert Champarele Mon Leren

BH 3 Qanakas Oscar Kör RaggarAmazon

BH 4 Ch Pugsarmy's Willie Wesson

 

BIM Ch P'Zazz Dreamcatcher

BT 2 cert P'Zazz Best Champagne Ever

BT 3 R-cert Duovas Limited Collection

BT 4 Glorius Spirit Coco Mademosielle

Tågarp 10 september

Domare: Mikael Nilsson.

 

BIR valp Semlans Prins Caspian

BIM valp Pebbles Emmylou Harris

 

BIR BIS-3 Ch PugEngens Lord Gillingham

BH 2 cert Yellowlines Calvin Klein

BH 3 Ch Zuma's Razz Ma Tazz

BH 4 R-cert Zuma's Highlander

 

BIM cert Zuma's Rama Lama Ding Dong

BT 2 R-cert Semlans Krösa-Maja

BT 3 Zuma's Glossy Box

BT 4 Ch PugEngens Lady Edith Crawley

Timrå 8 oktober

Domare: Moa Persson.

 

BIR BIS valp Pebbles Edith Piaf

BIM valp Bobitch Rocket Rob To Qimis

 

BIR cert Championat!! Puggens N Prinsessa

BT 2 R-cert & BIR Unghund Duovas Limited Collection

BT 3 Puggens Odd Molly

BT 4 Pzazz Best Champagne Ever

 

BIM & BIR Veteran Ch Puggens Wester

BH 2 cert Pugwoods Wilfred Of Ivanhoe

BH 3 R-cert Pugsies William Shakespeare

BH 4 & BIR Junior Qanakas Magnus Modig som ett Lejon

 

Bästa uppfödargrupp: kennel Qanakas

 

© Mopsorden 2017.

Rasklubb för mops.

Tillhör SKK via SDHK.