Mopsspecialen Tidaholm den 9 - 10 juni

Foto: Natalie Warman.

 

VALPAR

HANAR SVART 6-9 MÅN

1. Linway's Jeffree Star

 

TIKAR SVART  6-9 MÅN

1. Skymberg’s Ebba 2017-10-26

HANAR FAWN  6 – 9 MÅN

1. Aquatikus Prince of Thiefs

 

TIKAR FAWN 6 – 9 MÅN

1. Aquatikus Princess in Disguise

 

BIS-valp svart Linway's Jeffree Star

BIS-valp fawn Aquatikus Princess in Disguise

BIM-valp fawn Aquatikus Prince of Thiefs

SUPREME BIS valp Aquatikus Princess in Disguise

 

HANAR SVARTA

Juniorklass 9-18 månader

1. Borzan's Black Ironman

 

Unghundsklass  15-24 månader

1. Frantsuzkiy Potseluy Iron Man

2. Merrry Manky Tvix Absolut Marvel

3. Snugglepug English Muffin

 

Öppen klass   från 15 månader

1. Linway's Hugo Boss

2. Linway's Magnificent VI

3. RLDN Red Gable's Black Rockin' Robin

4. Red Gable's Tom Sawyer

 

Championklass  från 15 månader

1. LV CH SE JV-14 SE UCH Peringos Big Ben

2. RU CH  SE UCH Domino Effect Blackjack

 

BH Linway's Hugo Boss

BH-2 Frantsuzkiy Potseluy Iron Man

BH-3 LV CH SE JV-14 SE UCH Peringos Big Ben

BH-4 Linway's Magnificent VI

 

HANAR FAWN

Juniorklass 9-18 månader

1. Shensi´s Konrad

2. Semlans Prins Caspian

3. P'zazz Dreamteam

 

Unghundsklass  15-24 månader

1. Creaseida's Jumbo Juggernaut

2. C’Harry

3. Semlans Nikolai

 

Öppen klass från 15 månader

1. Bayogoulas You Rock My World

2. Aquatikus You Are Sunshine

3. Pugwood´s Wilfred of Ivanhoe

4. Aquatikus No Guts No Glory

 

Championklass  från 15 månader

1.C.I.B SE UCH DK UCH SE V-16 PugEngens Lord Gillingham

 

BH C.I.B SE UCH DK UCH SE V-16 PugEngens Lord Gillingham

BH-2 Shensi´s Konrad

BH-3 Semlans Prins Caspian

BH-4 Bayogoulas You Rock My World

 

TIKAR SVARTA

Juniorklass   9-18 månader

1. Pugwood's little Fairytale Princess

2. Absolute Pugs Here I Come

 

Unghundsklass  15-24 månader

1. Mixtail's Yankee black

 

Öppen klass   från 15 månader

1. Lolly Black Girl

2. Peringos Piccadilly Circus

3. Linway's Magnolia  Memoir

4. Borzan’s Black Donna Mia

 

Championklass  från 15 månader

1. SV UCH SV V-12 Ezetha´s Schoolgirl

 

Seniorklass   8-10 år

1. Kingsize Black Italian Liquirizia

 

BT Lolly Black Girl

BT-2 SV UCH SV V-12 Ezetha´s Schoolgirl

BT-3 Peringos Piccadilly Circus

BT-4 Linway's Magnolia  Memoir

 

TIKAR FAWN

Juniorklass 9-18 månader

1. P'Zazz Once Twice The Dream

2. Borzan's hoppsan sa

3. Pugwood's Singla Spirit of Spring

4. Unstoppable Devil In Disguise

 

Unghundsklass 15-24 månader

1. Semlans Nikita

2. Borzans Fiona

 

Öppen klass från 15 månader

1. P'zazz Best Champagne Ever

2. Pugwood's New Year Highest Wish

3. Rossmix Pickles

4. Semlans Krösa-Maja

 

Championklass  från 15 månader

1. SEUCH DK V -16 NORD V 16 SE V -17 DK UCH FI UCH NO UCH  P’zazz Dreamcatcher

2. INTCH SEUCH NOUCH NORD-15 NOV-17 Puggens Margit

3. SE UCh Örnvinges Lambourghini

 

Veteranklass   från 10 år

1. SoDK uCH Pugsies New Dawn

2. Pugwood's Zofia by Zigge

 

BT SEUCH DK V -16 NORD V 16 SE V -17 DK  UCH FI UCH NO UCH   P’zazz Dreamcatcher

BT-2 INTCH SEUCH NOUCH NORD-15 NOV-17 Puggens Margit

BT-3 P'zazz Best Champagne Ever

BT-4 P'Zazz Once Twice The Dream

 

BIS uppfödargrupp (3-4 avkommor från samma uppfödare, färgerna får blandas)

BIS 1 P’zazz

BIS 2 Linway’s

BIS 3  Pugwood’s:

BIS 4 Semlans

 

BIS avelsgrupp (en tik eller hane med 3 eller 4 avkommor, färgerna får blandas)

BIS 1 P’zazz Dreamcatcher

BIS 2 Pugengens Lord Gillingham

BIS 3 Shensi’s Black Gunilla

BIS 4 Örnvinges Lamborghini

 

BIR-junior svart  Pugwood's little Fairytale Princess

BIM-junior svart Borzan's Black Ironman

BIR-junior fawn Shensi´s Konrad

BIM-junior fawn P'Zazz Once Twice The Dream

BIS-junior Shensi´s Konrad

 

BIR-unghund svart Frantsuzkiy Potseluy Iron Man

BIM-unghund svart Mixtail's Yankee black

BIR-unghund fawn Semlans Nikita

BIS-unghund Semlans Nikita

 

BIS-senior Kingsize Black Italian Liquirizia

BIS-veteran SoDKuCH Pugsies New Dawn

 

BIS svart Linway's Hugo Boss

BIM svart Lolly Black Girl

BIS fawn SEUCH DK V -16 NORD V 16 SE V -17 DK  UCH FI UCH NO UCH   P’zazz Dreamcatcher

BIM fawn C.I.B SE UCH DK UCH SE V-16 PugEngens Lord Gillingham

 

SUPREME BIS

SEUCH DK V -16 NORD V 16 SE V -17 DK  UCH FI UCH NO UCH   P’zazz Dreamcatcher

RESULTAT RALLYLYDNAD

PROVA-PÅ-KLASS

  1. Kerstin Lagerqvist, Rosa, 80 p
  2. Viktoria Carlsson, Alma, 79 p
  3. Viktoria Carlsson, Agnes, 71 p
  4. Agneta Ahlmqvist, Leia, 67 p
  5. Liselotte Sandin, Stella, 45 p
  6. Eva-Lotte Zackrisson, Knut, 38 p
  7. Cathrine Steiner, Astrid, 16 p

 

RESULTAT RALLYLYDNAD

NYBÖRJARKLASS

  1. Sylwia Zielinski, Maya, 97 p
  2. Helen Ljungcrantz, Maja, 93 p
  3. Sylwia Zielinski, Nina, 88 p
  4. Alva Karlsson, Rut, 91 p
  5. Annica Andersson, Britta, 80 p
  6. Linnea Olsson, Agnes, 76 p
  7. Enna Wickström, Pepper, 70 p
  8. Linnea Olsson, Alma, 70 p
  9. Linn Hansson, Siv, 69 p
  10. Mia Roos, Robin, 52 p
  11. Kerstin Lagerqvist, Rosa, 27 p

BIS svart Linways Hugo Boss

BIS BIM svart Lolly Black Girl

Supreme BIS Ch P'Zazz Dreamcatcher

BIS BIM Linways Hugo Boss

Bästa uppfödargrupp

P'zazz kennel

BIS unghund, bästa fawn unghundstik

Semlans Nikita

Bästa avelsgrupp

Ch P'Zazz Dreamcatcher

Årets AGRIA stipendiat

Emma Dahlström tillsammans med klubbens ordförande Kjell Carnbrand.

BIS senior

Kingsize Black Liquirizia

BIS junior

Shensis Konrad

Barn med hund 10-14 år

  1. Matilda & Andrei
  2. Elvira & Pixie

BIS veteran

Pugsies New Dawn

Bästa fawn tik

P'Zazz Dreamcatcher

Bästa fawn juniortik & BT 4

P'Zazz Once Twice The Dream

Bästa svarta tik

Lolly Black Girl

Bästa svarta juniortik

Pugwoods Little Fairytale Princess

Bästa gula unghundshane

Creaseida's Jumbo Juggernaut

BIM gul valp

Aquatikus Prince Of Thieves

Bästa svarta unghundshane & BH 2 svart

Frantsuzkiy Potseluy Iron Man

Barn med hund 6-9 år

  1. Nova med Maja

Bästa fawn öppentik & BT 3

P'Zazz Best Champagne Ever

Bästa svarta champion tik & BT 2 svarta

Ezetha's Schoolgirl

Bästa svarta unghundstik

Mixtail's Yankee Black Bean

Bästa gula öppna hane & BH 4

Bayogoulas You Rock My World

Bästa gula juniorhane & BH 2 gul

Shensi's Konrad

Bästa svarta champion & BH 3 svart

Ch Peringos Big Ben

Bästa svarta junior hane

Borzans Black Ironman

BIS svart valp

Linways Jeffree Star

Bästa svarta hane

Linways Hugo Boss

Bästa gula hane

Ch PugEngens Lord Gillingham

BIS supreme valp

Aquatikus Princess In Disguise

© Mopsorden 2018.

Rasklubb för mops.

Tillhör SKK via SDHK.