Resultat SKK 2019

Här redovisas resultat för 2019 SKK


Här finns resultat från årets SKK utställningar. Maila gärna in resultat och bilder. Resultat finns också på klubbens facebooksida.


SKK Internetanmälan

SKK int Malmö 31 mars

Domare: Moa Persson


BIR cacib Ch Zuma’s Highlander

2BH cert R-cacib championat Linway’s Hugo Boss

3BH R-cert Zuma’s Dogge Doggelito

4BH Zuma’s Applejack


BIM cacib Ch Zuma’s Glossy Box

2BT R-cacib Zuma’s Dora Di Luna

3BT cert Sparvögas Zilly Milly

4BT R-cert Zuma’s Coz I’m Gorgeous


BIR BIS-2 avelsgrupp

Zuma's Razz Ma Tazz

BIR BIS uppfödargrupp Zuma's

Svensk vinnare SKK int Sundsvall 21 april

Domare: Moa Persson

 

BIR JV-18 P’zazz Witch Hazel

2 BT cacib R-cert P’zazz Once Twice The Dream

3 BT R-cacib SE UCH Duovas Limited Collection

4 BT Sparvögas Zilly Milly

 

BIM, Svensk Vinnare-19, cert cacib Nord Jv-18, Sv Jv-19 P’zazz Dreamteam

2 BH R-cert Mockilocks D Supa Dupa Fly Boy

3 BH R-cacib C.I.B DK UCH SE UCH Europugs Tiger-King

SKK nat Västerås 28 april

Domare: Samuel Carlid


BIR BIS-4 -valp P’zazz Xoxo

cert BIR  NOJW-18 SEJW-18 SEJW-19 SEW-19 P’zazz Witch Hazel

2:a BT Kingsize Fawn Cheese Crostini

3:a BT P’zazz Once Twice the Dream

4:a BT Puggens Quality


cert BIM NORDJW-18 SEW-18 SEW-19 P’zazz Dreamteam

2:a BH CYCH FICH MDCH SECH Strandsmedjans Emmeric

3:a BHR-cert Champarele Mon Leren

4:a BH Great Joy General

SKK NDS Lidköping 11 maj

Domare: Mikael Nilsson


1 BH BIR Nordic cert Tangetoppens Just Cruisin
2 BH cert Tangetoppens Viva Las Vegas
3 BH Sparvögas Yabba Dabba Do
4 BH Paradiz Ronado Fifty Shades of Fawn

1 BT Nordic cert, cert BIM Pugwoods New Year Highest Wish
2 BT Rottiganz Once Upon A Time
3 BT Bransfields All In
4 BT Tangetoppens Quite A Princess

BIR-valpvalp Sparvögas Evening Echo
BIM-valp Bayogoulas Go For The Gold

BIR-veteran Tangetoppens Baccardi Breezer

Hässleholm NDS 18 maj

Domare: Ivan Vasiljevic, Serbien


BIG 1 BIR Zuma's Glossy Box
2 BT Kriss Top's Ace Of Hearts, Cert
3 BT Sparvöga's Zilly Milly, R.Cert
4 BT. Ezetha's Schoolgirl


BIM Zuma's Dogge Doggelito, Cert
2 BH P'Zazz Brooklyn, R.Cert
3 BH Tangetoppens Just Cruisin
4 BH Zuma's Applejack

Bästa Valp Pugwood's Balenciaga
Bästa Veteran Ezetha's Schoolgirl
BIG 2 Bästa Uppfödargrupp Zuma's kennel

Sjulnäs NDS 26 maj

Domare: Cathrin Lundberg Vestin


BIRVALP LOWRIDERS CRISTAL C

BIM
BT-1 LOWRIDERS QUEEN BEE
BT-2 Flexigårdens miss Rihanna
BT-3 CH VINDDRAGTS MYSIGA MIMMI
BT-4 Puggens rambling Rose to eden

BIR
BH-1 FLASH OF JOY ON-LINE
BH-2 Bayogoulas the show must go on
BH-3 MULTI CH VETERAN FLASH OF JOY RICKARDO FLAKE
BH-4 LOWRIDERS POKER PLAYER

BIG 4 FLASH OF JOY ON-LINE
BIS-4 VETERAN FLASH OF JOY RICKARDO FLAKE

Gimo NDS 26 maj

Domare: Carl Gunnar Stafberg


BIR  SE UCH KINGSIZE CHEESE CROSTINI

Bästa avelsgrupp: COUNTING CROWS GIA BELLA BAMBINA


Bästa uppfödargrupp: STRANDSMEDJANS

Vänersborg NDS 8 juni

Domare: Tino Pehar, Kroatien


BIR VALP Pugwoods Balenciaga
BIM VALP Bayogoulas Go For The Gold

BIR, Nordic Cert  HU CH Shensiâs Konrad
BH2, Nordic res-cert
DKUCH SEUCH SE V-16 Pugengens Lord
Gillingham
BH3 CERT NY CHAMPION
NO V-18 Tangetoppens On Top Of The World
BH4 res-cert Semlans Prins Caspian

BIM Nordic Cert,
Pugwoods New Year Highest Wish
BT2 Nordic res-cert, CERT NY CHAMPION
NOUCH Tangetoppens Fabulous And Hot
BT3 res-cert NOUCH Tangetoppens Glamour Queen
BT4 Festivals Souls Material Girl

Borås Nat 30 juni
Domare: George Milutinovich USA


BIG 2
BIR
BH-1 Shensi’s Konrad
BH-2 Zuma’s Dogge Doggelito
Cert och Svensk Champion
BH-3 Ahlehoff’s X-Men Origins
R-Cert
BH-4 Zuma’s III Bazthino


BIM
BT-1 Sparvöga’s Zilly Milly
BT-2Domino Effect Emmanuelle
Cert och Svensk Champion
BT-3 Remember Me Of Prelude
R-Cert
BT-4 Zuma’s Glossy Box

Bayogoulas Go For The Gold

BIR Valp - Pugwood Balenciaga
BIM Valp

NDS Tvååker 12/7
Domare: Inge Wilmsen, Belgien


BIR CERT NORDIC CERT
Open Heart Pretty Woman
BT2 RES CERT, RES NORDIC CERT
Saglans Truffelka Tangetoppen
BT3 DK JV-18 Ahlehoffs You Dont Judge Me
BT4 SEUCH Sparvögas Zilly Milly


BIM NORDIC CERT Zumas Dogge Doggelito


BH2 RES NORDIC CERT
DK JV-17 NO JV-17 NOUCH NO V-17 NORD V-18 SEUCH
Tangetoppens Just Cruisin
BH3 CERT DK JV-18 Alehoffs X-men Apocalypse
BH4 RES CERT SV JV-19 Mockilocks D Supra Dupa FlyBoy


BIR VETERAN SEUCH FIUCH
Kingsize Fawn Unstoppable LaRocca
BIM MECH SEUCH SKCH Armstrong Pibaro

Bästa Uppfödargrupp HP
ZUMAS

Tvååker Nat 13/7
Domare: Michael Ganzer


BIR CERT NO JV-18 SE JV-18 SE JV-19 SE V-19
P’zazz Witch Hazel
BT2  RES CERT  Open Heart Pretty Woman
BT3 Borzans Hoppsan Sa
BT4 Zumas Miss Fanzypants


BIM Zumas Dogge Doggelito


BH2  CERT Zumas Limited Edition
BH3 RES CERT Tangetoppens Touch The Sky
BH4 DK JV-17 NO JV-17 NOUCH NO V-17 NORD V-18 SEUCH
Tangetoppens Just Cruisin


BIR VETERAN FIUCH SEUCH
Kingsize Fawn Unstoppable LaRocca
BIM ME CH SEUCH SK CH
Armstrong Pibaro

Västerås Nordic 21/7
Domare: Soley Ragnarsdottir (Island)


BIR, CERT NORDIC CERT
Kingsize Fawn Sweet Potato Fries
BT2 - RES NORDIC CERT
SE UCH Semlans Kajsa Kavat
BT3 - RES CERT Cawarottis Mirakel af Pippi

BT4 - SE UCH Kingsize Fawn Cheese Crostini

BIM CERT NORDIC CERT
Tangetoppen’s Viva Las Vegas
BH2 - RES CERT, RES NORDIC CERT
Counting Crows Winning Streak
BH3 - Land of Fairytails Kingsizedcaruso
BH4 - Zumas Cracker Jack

NDS Ransäter 27/7

Domare: Rui Oliviera


BIR CH - Puggens Margit
BT-2 CERT R-NORDIC CERT -

Westerholmen Cora Sun-Drop
BT-3 R-CERT -

Westerholmen Hanover Homerun
BT-4 - Montes Auri Nikki


BIM CERT NORDIC CERT -
Counting Crows Winning Streak
BH-2 R-CERT NORDIC CERT -

Tangetoppen’s Quite A Catch
BH-3 CH - Kisci Ronaldo

BIR valp - Figgis Amanda Vildhonung




NDS Svenstavik, 3/8 
Domare: Martin Johansson


BIR, CERT, NORDIC CERT
Pugsies X-Tsaritsa Servera
BT-2 Ees CERT, RES NORDIC CERT Pugsies Woburn Abbey
BT-3 NO UCH Pugbully Maybelline

BIM, CERT, NORDIC CERT 
Minillas Professor D of Surprise
BH-2 RES CERT, RES NORDIC Pugbully Mr Right

Nationell Askersund, 11/8

Domare: Samuel Carlid, Sverige


BIR Westerholmen Moon of Baroda Cert
BT-2 P'zazz Best Champagne Ever res-cert
BT-3 Puggens Quality
BT-4 Westerholmen Cora Sun-Drop

BIM Counting Crows Ride The Hihat cert
BH-2 Albicans Carlos res-Cert
BH-3 Other Pibaro
BH-4 MD Ch Flash Of Joy Craft

BIR Valp P'zazz Peg

NDS Norrköping 18/8
Domare: Bo Skalin


BIR, BIR Junior Westerholmen Cora Sun-Drop Cert, Nordiskt Cert
BT-2 Westerholmen Hanover Homerun res-cert, res-nordiskt cert
BT-3 Kingsize Fawn Sweet Potato Fries
BT-4 All in de Los ninios


BIM, BIM Junior Tangetoppen's Viva Las Vegas Cert, Nordiskt Cert
BH-2 Kingsize Fawn Frozen Italian Bello res- cert, res-nordiskt
BH-3 Ommaskogen's Ceasar


BIR Valp Baloo
BIM Valp Laika

Bästa uppfödare: Kennel Kingsize

Gotland Dogshow Internationell 1/9
Domare: Janne Törnblom


BIR CERT Tangetoppens Viva Las Vegas
BH-2 CACIB
CY CH FI UCH MD CH SE UCH Strandsmedjans Emmeric
BH-3 RES CERT RES CACIB CHIP ISTAKO
BH-4 Habenero de Javu Perfection

BIM CERT CACIB
NO JV-18 SE JV-18 SE JV-19 SE V-19
P’Zazz Witch Hazel
BT-2 RES CERT P’Zazz Xoxo
BT-3 RES CACIB Strandsmedjans Pandora
BT-4 CY CH Strandsmedjans Elvira


Bästa Junior  -  Tangetoppens Viva Las Vegas

Bästa Veteran
FI UCH SE UCH
Kingsize Fawn Unstoppable La Rocca

Bästa Uppfödargrupp  -  Strandsmedjans


SKK Eslöv nationell 22/9
Domare: Martin Johansson, Sverige


BIR Mockilock's Supa Dupa Fly Boy, Cert
BH 2 Ch Tangetoppen's Just Crusing
BH 3 Lordsett Boston Cream, reserv-cert
BH 4 Zuma's Apple Jack

BIM P'zazz Witch Hazel, Cert
BT 2 Zuma's Kiss My Black Bum, reserv-cert
BT 3 Ch Zuma's Glossy Box
BT 4 Sparvöga's Yippi Yippi


Bästa Valp  -  Zuma's O'Laa Laa

Bästa uppfödare  -  Kennel Zuma's

Backamo Nationell 24/8
Domare Lisa Molin


BIR-valp Tangetoppens Xtra Special Guy
BIM-valp Tiger Kings Amarone Costasera


BIR , BIG-4
Ch Pugwood ’s New Year Highest Wish
BT-2 cert Flying Winner Carsmell
BT-3 rec-cert Slottsgårdens Prinsessan Leia
BT-4 Pugwood’s Balenciaga

BIM , cert Boyogolas Go For The Gold
BH-2 rec-cert SE JV-19 Mockilocks D Dupa Fly Boy
BH-3 Zuma’s Applejack
BH-4 Boyogolas Cause For Applause

Högbo Bruk Nordic 8/9
Domare: Sonny Ström


BIR Nordic Cert, CERT NY SEUCH It Ch

Kingzise Black German Italian Pepe
BH-2 Res Nordic, Res CERT Duovas Pick Up Artist
BH-3 SE JV-18 Tangetoppen 's Quite A Catch

BIM CERT Nordic Cert
Qimis Nostalgique Noir
BT-2 res Nordic Cert, res CERT
EE Ch FI Ch LV Champion Xeriex' s Fair Fairy Girl
BT-3 All In De Los Ninios

Gotland Nationell 31/8
Domare: Hans Almgren


BIR CERT NY SVENSK CHAMPION
Land Of Fairytales Kingsizedcaruso...
BH-2 CYCH FIUCH MDCH SEUCH
Strandsmedjans Emmeric
BH-3 Tangetoppens Viva Las Vegas
BH-4 RUCH Pugemon Xfactor

BIM CERT
Unstoppable Chandelier
BT-2 RESCERT Strandsmedjans Pandora
BT-3 Unstoppable Devil In Disguise
BT-4 EECH FIUCH SEUCH Strandsmedjans Trixie


Bästa Junior
Tangetoppens Viva Las Vegas


Bästa veteran EECH FIUCH SEUCH
Strandsmedjans Trixie


Bästa uppfödargrupp med HP
Strandsmedjans

Gimo Nationell 15/9
Domare: Allan Carter, Storbrittanien


BIR Westerholmen Epsilon Eridani Cert, Championat
BT 2 Westerholmen Hanover Homerun R-cert
BT 3 Ch Strandsmedjans Elvira
BT 4 Westerholmen Moon of Baroda


BIM Bubblan's Right Said Fred Cert

BH 2 Habanero Javu Perfection R-cert
BH 3 Tangetoppen's Viva Las Vegas
BH 4 Ch Strandsmedjans Emmeric


Bästa Valp -  Strandsmedjans Barry

Bästa Veteran - Ch Strandsmedjans Trixie

Bästa uppfödare -  Kennel Westerholmen

© Mopsorden 2018.

Rasklubb för mops.

Tillhör SKK via SDHK.