Uppfödare

Listan nedan är sorterad i bokstavsordning efter kennelnamn. Du måste vara medlem i Mopsorden för att finnas med på listan. Ditt medlemsnummer hittar du på baksidan av klubbtidningen Mopsallehanda eller SKKs medlemstidning Hundsport. Från och med 2021 måste du ha genomgått MOs och/eller SKKs uppfödarutbildning för att få vara med på listan.

F = uppfödning av fawn (gul) mops
S = uppfödning av svart mops

 

 

ANCEMA’S
Ann-Christine Land
Stora Berget, 535 93 Kvänum
0512-70434
ancema.land@hotmail.com 


BAYOGOULAS
Natacha Sundgren
Citronvägen 4, 961 48 Boden
072-70 76 766
bayogoulas@hotmail.com


BLUE BERRY SPRINGERS
Rose-Marie Bjäreklint
Maskingatan 4, 263 36 Höganäs 
076-778 8082
rose-marie.arnas@hotmail.se


BRANSFIELD’S
Charlotte Bransfield
Södra Sternövägen 27, 374 31 Karlshamn
0733-660256
bransfield@live.se


BRILJANTS
Inger Danielsson
Gamla Gruvvägen 20, 772 70 Saxdalen
0730-379826
briljantskennel@gmail.com


BUBBLANS
Annette Holmén Umenmark
Fridhällagatan 28, Malmö
0708-339166
a.umenmark@gmail.com


CHAMRIS (F+S)
Carola Hellmin
Slagårda Söräng 9, 725 93 Västerås
070-695 79 09, 021-57070
carola.hellmin@gmail.com


COUNTING CROW’S
Melina Somers
Näsåvägen 27, 155 91 Nykvarn
070-7712591
melina@counting-crows.se
Stina Lundin
Näsåvägen 27, 155 91 Nykvarn
076-0271021
stina@counting-crows.se


DALABORGS
Anna Sanengen
Näs Stenlyckan 1, 464 93 Mellerud
070-5172506
sanengen66@gmail.com


DUOVAS
Eija & Lasse Peltoniemi
Granhultsvägen 7, 770 70 Långshyttan
0702-016844
eija@duovas.se


FIGGIS (F)
Lennart Andersson
Kårsta 417, 705 91 Örebro
0703-119517
cl019226699@hotmail.com


GÅRDPÅGEN
Beatrice Björklund
Västra Granhed Stalltorp, 642 97 Katrineholm
granhed@telia.com


KIEBAS
Liselotte Dennmyr
Citrusgatan 40, 426 54 Västra Frölunda
0722-230923
lotta.dennmyr@icloud.com


KINGSIZE
Monica Stavenborn
Tallbacken 4, 197 30 Bro
monica.stavenborn@gmail.com
08-582 444 30


KRISS TOP’S
Åsa Knutsson
Backavägen 47, 27177 Löderup
0706-927089
asa.krisstops@gmail.com


LOWRIDERS (F + S)
Maria Arnfjell
Södra Ersmark 477, 934 41 Ersmark
070-6357456
maria@lowriders.se


MANGOCHUTNEY
Eva Sandström
Kaptensgatan 7, 434 31 Kungsbacka
0708-162800
evasandstrom@mail.com


MAXIBULL
Carin Maximainen
Varledavägen 9, 762 96 Rånäs
0175-61126, 0739-462474
maxibull@telia.com


MINILLAS
Margareta Nilsson
Örums Stora väg 19, 276 55 Hammenhög
0709-948366
eta@minillas.com


MIXTAIL’S (F + S)
Mai Edlund
Lockeby 315, 871 93 Härnösand
070-8539650
mai@mixtails.se


MOCKILOCKS (F + S)
Lindha Falk
Fäladsvägen 119-29, 275 91 Sjöbo
0732-671285
mockilocks73@gmail.com


NÄSTÄPPANS
Josefin Hjerpe
Torphyttan Nästet 545, 711 91 Lindesberg
070-5784078
josefin_hjerpe@hotmail.com


OMMASKOGENS
Jane Bertnor
Kärrtorpsvägen 14, 591 45 Motala
0704-961145
stenhumlans@gmail.com


PEBBLES
Jessica Strömberg
Västeråsvägen 24, 726 31 Skultuna
070-6055680
pebblespugs@gmail.com


PUGGENS
Lena Pallin
Högbackavägen 18, 184 37 Åkersberga
0704-754975
Johanna Nyberg
Knipvägen 51, Åkersberga


PUGHULTS
Alva Karlsson
Karl XI:s väg 10, 695 32 Laxå 
alvak@live.se
0703-317160


PUGISH DELITE
Sylwia Zielinski
Vasagatan 57, 574 36 Vetlanda
0706-151461
lulek696@gmail.com


PUGSIES
Margareta Rosenberg Key
Stenhagen, 341 52 Lagan
0703-960623
maggan444@hotmail.com


PUGWOODS
Gunilla Jonsson
Forstenatatan 42, 461 43 Trollhättan
0739-595208
gunillapugwood@hotmail.com


PZAZZ
Cathrin L-Westin
Götavägen 10, 187 63 Täby
0709-662393
cathrin.pzazz@gmail.com


QANAKAS
Anne Andersson
Bölen 156, 883 97 Junsele 
072-238 76 17
qanakas@gmail.com


QIMIS
Kajsa Sohlberg
Knotavägen 5, 723 52 Västerås
0702-307969
sohlberg.kajsa@gmail.com


QUEEN LAWLESS
Catherine Steiner
Nöbbele Byagård 5, 331 44 Värnamo
0706-128038
catherine.steiner@live.se


RIVERMEADOW’S
Maria Sand
Stallvägen 47, 423 55 Torslanda
0702-198254
maria@tochm.se


ROSSMIX
Moa Persson, Helene Strömbom & Kerstin Andersson
Eriksund Enåkersby 320, 744 93 Runhällen
0224-91030, 070-6603576
moa@rossmix.se


SEMLANS
Gunilla Hirwing
Killeröds Ängar, 273 56 Brösarp
semlans@yahoo.com
0739-839808


SHIRALEE
Maria Johansson
Grevared Ekhagen, 519 96 Fotskäl
0320-630 63
Maria 072 72 630 63, Joakim 072 56 630 63
grevared_ekhagen@hotmail.com


SHOWTHEWAY
Kamilla Pettersson
Brunnsgatan, Åseda
0738-481766
kamillapettersson@hotmail.com


SLOTTSGÅRDENS
Anne Einarsen
Skönningared 475, 446 94 Skepplanda
0702-584584
anne_einarsen@hotmail.com


SOFSUN 
Sofia Sundkvist
Hagalund Stigstorp, 610 11 Grytgöl
0706-639162
sofsun16@gmail.com


SPÅRLINAS
Carina Liljeborg
Kyrkeryd 117, 382 92 Nybro
0708-420123
sparlinaskennel@gmail.com


STRANDSMEDJANS
Maria & Jessica Bexander
Rundvägen 12, 132 36 Saltsjö-Boo
08-57032717, 0702-998977 (Maria)
0703-174477 (Jessica)
m.bexander@gmail.com


TIGER KINGS
Robert & Jenny Mattsson
Lindby 1112, 27493 Skurup
0705-086116
jm.mattsson@icloud.com


UNSTOPPABLE
Hanna Frank
Lummelundsväg 89, 62141 Visby
0760-254295
hanna@unstoppable.se


VILDMONS
Agneta Kazen
Movägen 4, 671 70 Edane 
070-2188 188
vildmons@gmail.com


YELLOWSKIN’S
Anna Tjäder
Degernäs 812, 905 80 Umeå
0767-857831
annamannagryn@hotmail.com


ZIGGE ZÄTAS
Annica Andersson
Vejlegatan 6 A, 504 32 Borås
0707-502537
moppzz@gmail.com


ZMACH
Christel Ternström
Ättehögsvägen 39, 231 92 Trelleborg
0736-351797
christel@zmach.se


ZODIAKENS
Yvonne Larsson
Haga Enåkersby 412, 744 93 Runhällen
0736-572719
zodiakens@hotmail.se


ZUMAS
Susanne Andersson
Kullemöllavägen 47-17, 271 95 Ystad
+46708463272
zumas@zumaskennel.se

INFORMATION FÖR UPPFÖDARE

Ny enkät för uppfödare

  • Det finns nu en Fortplantningsenkät som vi uppmanar alla uppfödare att fylla i när de har en valpkull.

Styrelsen har beslutat att från och med 2021 är det ett krav att ha genomfört MOs och/eller SKKs uppfödarutbildning för att få vara med på uppfödarlistan på hemsidan. Du skickar en kopia på ditt intyg till sekreteraren på sekr@mopsorden.se.

Betalning för länk på Uppfödarlistan
Betalning om 100 kr för länkning ska göras före den 31 december innevarande år. Vid betalning efter den 31/12 lägger vi på en administrativ avgift på 50 kr, då blir avgiften 150 kr.

Första upplägg på Uppfödarlistan kostar 150 kr.

Betalning görs till Mopsorden

  • swish 123 477 9765
  • plusgiro 42 59 73-5

Gåvomedlemskap
Här finns information om hur du som uppfödare skänker dina valpköpare ett års medlemskap i klubben. Om du skänker gåvomedlemskap får du ditt namn publicerat i Mopsallehanda.


Beställning valpbroschyr
Klubbens valpbroschyr kan beställas via medlem@mopsorden.se. Den kostar 20 kr. Faktura skickas från klubbens medlemsansvariga.

Broschyren är i färg med många bilder, råd till nya mopsägare och valpköpare med innehåll om det mesta man behöver veta vid sitt köp av mops.