Specialen 2018

Specialen 9-10 juni 2018 i Tidaholm


Tack alla för några mycket trevliga dagar!

Foto: Natalie Warman.

 

VALPAR

HANAR SVART 6-9 MÅN

1. Linway's Jeffree Star

 

TIKAR SVART  6-9 MÅN

1. Skymberg’s Ebba 2017-10-26

 

HANAR FAWN  6 – 9 MÅN

1. Aquatikus Prince of Thiefs

 

TIKAR FAWN 6 – 9 MÅN

1. Aquatikus Princess in Disguise

 

BIS-valp svart Linway's Jeffree Star

BIS-valp fawn Aquatikus Princess in Disguise

BIM-valp fawn Aquatikus Prince of Thiefs

SUPREME BIS valp Aquatikus Princess in Disguise

 

HANAR SVARTA

Juniorklass 9-18 månader

1. Borzan's Black Ironman

 

Unghundsklass  15-24 månader

1. Frantsuzkiy Potseluy Iron Man

2. Merrry Manky Tvix Absolut Marvel

3. Snugglepug English Muffin

 

Öppen klass   från 15 månader

1. Linway's Hugo Boss

2. Linway's Magnificent VI

3. RLDN Red Gable's Black Rockin' Robin

4. Red Gable's Tom Sawyer

 

Championklass  från 15 månader

1. LV CH SE JV-14 SE UCH Peringos Big Ben

2. RU CH  SE UCH Domino Effect Blackjack

 

BH Linway's Hugo Boss

BH-2 Frantsuzkiy Potseluy Iron Man

BH-3 LV CH SE JV-14 SE UCH Peringos Big Ben

BH-4 Linway's Magnificent VI

 

HANAR FAWN

Juniorklass 9-18 månader

1. Shensi´s Konrad

2. Semlans Prins Caspian

3. P'zazz Dreamteam

 

Unghundsklass  15-24 månader

1. Creaseida's Jumbo Juggernaut

2. C’Harry

3. Semlans Nikolai

 

Öppen klass från 15 månader

1. Bayogoulas You Rock My World

2. Aquatikus You Are Sunshine

3. Pugwood´s Wilfred of Ivanhoe

4. Aquatikus No Guts No Glory

 

Championklass  från 15 månader

1.C.I.B SE UCH DK UCH SE V-16 PugEngens Lord Gillingham

 

BH C.I.B SE UCH DK UCH SE V-16 PugEngens Lord Gillingham

BH-2 Shensi´s Konrad

BH-3 Semlans Prins Caspian

BH-4 Bayogoulas You Rock My World

 

TIKAR SVARTA

Juniorklass   9-18 månader

1. Pugwood's little Fairytale Princess

2. Absolute Pugs Here I Come

 

Unghundsklass  15-24 månader

1. Mixtail's Yankee black

 

Öppen klass   från 15 månader

1. Lolly Black Girl

2. Peringos Piccadilly Circus

3. Linway's Magnolia  Memoir

4. Borzan’s Black Donna Mia

 

Championklass  från 15 månader

1. SV UCH SV V-12 Ezetha´s Schoolgirl

 

Seniorklass   8-10 år

1. Kingsize Black Italian Liquirizia

 

BT Lolly Black Girl

BT-2 SV UCH SV V-12 Ezetha´s Schoolgirl

BT-3 Peringos Piccadilly Circus

BT-4 Linway's Magnolia  Memoir

 

TIKAR FAWN

Juniorklass 9-18 månader

1. P'Zazz Once Twice The Dream

2. Borzan's hoppsan sa

3. Pugwood's Singla Spirit of Spring

4. Unstoppable Devil In Disguise

 

Unghundsklass 15-24 månader

1. Semlans Nikita

2. Borzans Fiona

 

Öppen klass från 15 månader

1. P'zazz Best Champagne Ever

2. Pugwood's New Year Highest Wish

3. Rossmix Pickles

4. Semlans Krösa-Maja

 

Championklass  från 15 månader

1. SEUCH DK V -16 NORD V 16 SE V -17 DK UCH FI UCH NO UCH  P’zazz Dreamcatcher

2. INTCH SEUCH NOUCH NORD-15 NOV-17 Puggens Margit

3. SE UCh Örnvinges Lambourghini

 

Veteranklass   från 10 år

1. SoDK uCH Pugsies New Dawn

2. Pugwood's Zofia by Zigge

 

BT SEUCH DK V -16 NORD V 16 SE V -17 DK  UCH FI UCH NO UCH   P’zazz Dreamcatcher

BT-2 INTCH SEUCH NOUCH NORD-15 NOV-17 Puggens Margit

BT-3 P'zazz Best Champagne Ever

BT-4 P'Zazz Once Twice The Dream

 

BIS uppfödargrupp (3-4 avkommor från samma uppfödare, färgerna får blandas)

BIS 1 P’zazz

BIS 2 Linway’s

BIS 3  Pugwood’s:

BIS 4 Semlans

 

BIS avelsgrupp (en tik eller hane med 3 eller 4 avkommor, färgerna får blandas)

BIS 1 P’zazz Dreamcatcher

BIS 2 Pugengens Lord Gillingham

BIS 3 Shensi’s Black Gunilla

BIS 4 Örnvinges Lamborghini

 

BIR-junior svart  Pugwood's little Fairytale Princess

BIM-junior svart Borzan's Black Ironman

BIR-junior fawn Shensi´s Konrad

BIM-junior fawn P'Zazz Once Twice The Dream

BIS-junior Shensi´s Konrad

 

BIR-unghund svart Frantsuzkiy Potseluy Iron Man

BIM-unghund svart Mixtail's Yankee black

BIR-unghund fawn Semlans Nikita

BIS-unghund Semlans Nikita

 

BIS-senior Kingsize Black Italian Liquirizia

BIS-veteran SoDKuCH Pugsies New Dawn

 

BIS svart Linway's Hugo Boss

BIM svart Lolly Black Girl

BIS fawn SEUCH DK V -16 NORD V 16 SE V -17 DK  UCH FI UCH NO UCH   P’zazz Dreamcatcher

BIM fawn C.I.B SE UCH DK UCH SE V-16 PugEngens Lord Gillingham

 

SUPREME BIS

SEUCH DK V -16 NORD V 16 SE V -17 DK  UCH FI UCH NO UCH   P’zazz Dreamcatcher

BIS Svart - Linways Hugo Boss

BIS BIM  Svart - Lolly black girl

Bästa avdelsgrupp

Ch P' Zazz Dreamcatcher

Supreme BIS Ch P'Zazz Dreamcather

BIS BIM Linways Hugo Boss

Barn med hud 10-14 år

1. Matilda och Andrei

2. Elvira och Pixie

BIS unghund - bästa fawn unghundstik

Semland Nikita

Agria stipendiat

Emma Dahlström tillsammans med klubbens orförande Kjell Carnbrandt

BIS Junior

Shensis Konrad

Rallylydnad


Rallylydnad Prova på klass


  1. Kerstin Lagerqvist, Rosa, 80 p
  2. Viktoria Carlsson, Alma, 79 p
  3. Viktoria Carlsson, Agnes, 71 p
  4. Agneta Ahlmqvist, Leia, 67 p
  5. Liselotte Sandin, Stella, 45 p
  6. Eva-Lotte Zackrisson, Knut, 38 p
  7. Cathrine Steiner, Astrid, 16 p


Resultat Rallylydnad Nybörjar klass


  1. Sylwia Zielinski, Maya, 97 p
  2. Helen Ljungcrantz, Maja, 93 p
  3. Sylwia Zielinski, Nina, 88 p
  4. Alva Karlsson, Rut, 91 p
  5. Annica Andersson, Britta, 80 p
  6. Linnea Olsson, Agnes, 76 p
  7. Enna Wickström, Pepper, 70 p
  8. Linnea Olsson, Alma, 70 p
  9. Linn Hansson, Siv, 69 p
  10. Mia Roos, Robin, 52 p
  11. Kerstin Lagerqvist, Rosa, 27 p


© Mopsorden 2018.

Rasklubb för mops.

Tillhör SKK via SDHK.