Resultat 2023

Sidan fylls på efterhand med klubb, ort, datum, domare och sista anmälningsdag. Sedan fyller vi på med resultat. Och med reservation för eventuella felaktigheter.

Sidan uppdaterad: 2022-11-25

Förkortningen visar vilken status utställningen har. På alla utställningarna kan hunden vinna svenskt certifikat, cert, och beroende på status tävlas det dessutom om andra typer av certifikat, se nedan.

INT = internationell hundutställning (även CACIB)
NAT = nationell hundutställning
NORDIC = Nordic dog show (även Nordic show certificate, NORDC)

Med reservation för ändringar. Se alltid varje arrangörs egna webbplats för den senaste informationen.

Klubb, ort, domare Datum Sista anmälningsdag
SKK int My Dog 1 Göteborg
Crufts kval

Domare: Laurent Pichard
Grupp 9: Frank Kane, UK
BIS: Tamas Jakkel, Ungern
5 januari
Antal anm: 
30 november per post
13 december online kl 12,00
   
   
SKK int My Dog 2 Göteborg
Domare: Arne Foss
Grupp 9: Rob Douma, NL
BIS: Seiichiro Ishimaru, Japan
6 januari
Antal anm: 
30 november per post
13 december online kl 12,00
 
   
SKK int Malmö
Domare: Joakim Olsson
Grupp 9: Lotte Jörgensen, DK
BIS: Manola Poggesi, IT
9 april
Antal anm: 
6 mars per post
17 mars online kl 12,00
 
   
SKK nat Sundsvall
Domare:
Grupp 9:
BIS: 
16 april
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
   
SKK nat Västerås
Domare: Dimitrios Antonopoulos
Grupp 9: Natalja Skalin
BIS: Maritha Östlund-Holmsten
23 april
Antal anm: 
22 mars per post
29 mars online kl 12,00
 
   
SKK Nordic Skara
Domare:
Grupp 9:
BIS:
6 maj
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
   
SKK Nordic Hässleholm
Domare: Annika Ulltveit-Moe
Grupp 9: Johnny Andersson
BIS: Svante Frisk
13 maj
Antal anm: 
14 april per post
18 april online kl 12,00
 
 
SKK int Gimo
Domare:
Grupp 9:
BIS:
27 maj
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK nat Piteå
Domare: Colleen Kirgan-Khoury
Grupp 9: Joakim Olsson
BIS: Svein Bjarne Helgesen, NO
28 maj
Antal anm: 
13 april per post
27 april online kl 12,00
 
 
SKK nat Norrköping
Domare: Birgitta Svarstad
Grupp 9: Torbjörn Skaar
BIS: Eugene Blake, USA
4 juni
Antal anm: 
27 april per post
9 maj online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Vännäs
Domare: Åke Cronander
Grupp 9: Inga Siil
BIS: Åke Cronander
10 juni
Antal anm: 
12 maj per post
19 maj online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Vänersborg
Domare: Birgit Sluiter, NL
Grupp 9: Åsa Fröding-Andersson
BIS: Rob Douma, NL
11 juni
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Leksand
Domare:
Grupp 9:
BIS:
17 juni
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int  Alfta
Domare:
Grupp 9:
BIS:
18 juni
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Gällivare
Domare: Rony Doedijns,NL
Grupp 9: Sara Nordin
BIS: Perttu Ståhlberg, FI
2 juli
Antal anm: 
30 maj per post
7 juni online kl 12,00
 
 
SKK nat Borås
Domare:
Grupp 9:
BIS:
2 juli
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Tvååker
Domare:
Grupp 9:
BIS:
7 juli
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK nat Tvååker
Domare:
Grupp 9:
BIS:
8 juli
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK nat Piteå
Domare: Annette Bystrup, DK
Grupp 9: Martin Johansson
BIS: Birgitta Svarstad
16 juli
Antal anm: 
2 juni per post
15 juni online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Märsta
Domare:
Grupp 9:
BIS:
22 juli
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Västerås
Domare:
Grupp 9:
BIS:
23 juli
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Ransäter
Domare:
Grupp 9:
BIS:
28 juli
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Svenstavik
Domare:
Grupp 9:
BIS: 
5 augusti
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK nat Överkalix
Domare:
Grupp 9:
BIS:
12 augusti
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Askersund
Domare:
Grupp 9:
BIS:
12 augusti
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Ronneby
Domare:
Grupp 9:
BIS:
13 augusti
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Eskilstuna
Domare:
Grupp 9:
BIS:
19 augusti
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Norrköping
Domare: Cathrin Westin
Grupp 9: Joakim Olsson
BIS: Wendy Paquette, Canada
20 augusti
Antal anm: 
20 juli per post
27 juli online kl 12,00
 
 
SKK nat Visby
Domare:
Grupp 9:
BIS:
26 augusti
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Visby
Domare:
Grupp 9:
BIS:
27 augusti
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK nat Ljungskile
Domare:
Grupp 9:
BIS:
27 augusti
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK nat Löttorp
Domare:
Grupp 9:
BIS:
2 september
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Sandviken
Domare
:
Grupp 9:
BIS:
9 september
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK nat Gimo
Domare:
Grupp 9:
BIS:
10 september
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK nat Falsterbo
Domare:
Grupp 9:
BIS:
16 september
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Sundsvall
Domare:
Grupp 9:
BIS: 
7 oktober
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK int Växjö
Domare:
Grupp 9:
BIS:
4 november
Antal anm: 
per post
online kl 12,00
 
 
SKK Nordic Stockholm
Crufts kval, Svensk Vinnare

Domare:
Grupp 9:
BIS:
9 december
Antal anm: 
per post
online kl 12,00