Resultat 2019

Resultat från 2019 års utställningar.

SKK int Malmö 31 mars
Domare: Moa Persson

BIR cacib Ch Zuma’s Highlander
2BH cert R-cacib championat Linway’s Hugo Boss
3BH R-cert Zuma’s Dogge Doggelito
4BH Zuma’s Applejack

BIM cacib Ch Zuma’s Glossy Box
2BT R-cacib Zuma’s Dora Di Luna
3BT cert Sparvögas Zilly Milly
4BT R-cert Zuma’s Coz I’m Gorgeous

BIR BIS-2 avelsgrupp Zuma’s Razz Ma Tazz
BIR BIS uppfödargrupp Zuma’s


SDHK Timrå 20 april
Domare: Ann-Christin Johansson

BIR valp P’zazz Xoxo

cert BIM Alehoff’s X-Men Origins
2 BH R-cert Tangetoppen’s Viva Las Vegas
3 BH NORDJV-18 SEV 18 P’zazz Dreamteam
4 BH Zuma’s Limited Edition

BIR SE CH Douvas Limited Collection
2 BT NORDJV-18 SEJV-18 P’zazz Witch Hazel
3 BT Kingsize Fawn Sweet Potato Fries
4 BT P’zazz Once Twice the Dream

BIR junior P’zazz Witch Hazel
BIR unghund Alehof’s X-Men Orgins
BIR veteran FICH SE CH Troppola Sofia Coppola


Svensk vinnare SKK int Sundsvall 21 april
Domare: Moa Persson

 BIR JV-18 P’zazz Witch Hazel
2 BT cacib R-cert P’zazz Once Twice The Dream
3 BT R-cacib SE UCH Duovas Limited Collection
4 BT Sparvögas Zilly Milly

BIM, Svensk Vinnare-19, cert cacib Nord Jv-18, Sv Jv-19 P’zazz Dreamteam
2 BH R-cert Mockilocks D Supa Dupa Fly Boy
3 BH R-cacib C.I.B DK UCH SE UCH Europugs Tiger-King


SKK nat Västerås 28 april
Domare: Samuel Carlid

BIR BIS-4 -valp P’zazz Xoxo

cert BIR  NOJW-18 SEJW-18 SEJW-19 SEW-19 P’zazz Witch Hazel
2:a BT Kingsize Fawn Cheese Crostini
3:a BT P’zazz Once Twice the Dream
4:a BT Puggens Quality

cert BIM NORDJW-18 SEW-18 SEW-19 P’zazz Dreamteam
2:a BH CYCH FICH MDCH SECH Strandsmedjans Emmeric
3:a BHR-cert Champarele Mon Leren
4:a BH Great Joy General


SKK NDS Lidköping 11 maj
Domare: Mikael Nilsson

BIR-valp Sparvögas Evening Echo
BIM-valp Bayogoulas Go For The Gold

1 BH BIR Nordic cert Tangetoppens Just Cruisin
2 BH cert Tangetoppens Viva Las Vegas
3 BH Sparvögas Yabba Dabba Do
4 BH Paradiz Ronado Fifty Shades of Fawn

1 BT Nordic cert, cert BIM Pugwoods New Year Highest Wish
2 BT Rottiganz Once Upon A Time
3 BT Bransfields All In
4 BT Tangetoppens Quite A Princess

BIR-veteran Tangetoppens Baccardi Breezer

SDHK Lidköping 12 maj
Domare: Helen Liatsi, Grekland

BIR+cert+championat Pugwood’s New Year Highest Wish
BT-2+res-cert Tangetoppen’s Quite a princess
BT-3 + bir-veteran Tangetoppen’s Baccardi Breezer
BT-4 Brandsfield All In

BIM+cert+championat Frantsuzkiy Potseluy Iron Man
BH-2+res-cert Kiebas Garrincha
BH-3 Tangetoppen’s Touch The Sky
BH-4 Sparvöga’s Yabba dabba do


Hässleholm NDS 18 maj
Domare: Ivan Vasiljevic, Serbien

BIG 1 BIR Zuma’s Glossy Box
2 BT Kriss Top’s Ace Of Hearts, Cert
3 BT Sparvöga’s Zilly Milly, R.Cert
4 BT. Ezetha’s Schoolgirl

BIM Zuma’s Dogge Doggelito, Cert
2 BH P’Zazz Brooklyn, R.Cert
3 BH Tangetoppens Just Cruisin
4 BH Zuma’s Applejack

Bästa Valp Pugwood’s Balenciaga
Bästa Veteran Ezetha’s Schoolgirl
BIG 2 Bästa Uppfödargrupp Zuma’s kennel


SDHK Hässleholm 19 maj
Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien

BIG 1 BIR Open heart Pretty Women
2 BT. Kriss Top’s Ace Of Hearts, Cert
3 BT. Sparvöga’s Zilly Milly, R.Cert
4 BT. Zuma’s coz Im gorgeous

BIM Ahlehoff’s X-men Origins Cert
2 BH Zuma’s Dogge Doggelito
3 BH Kriss top´s Boggie Woggi
4 BH Mockilocks D supa dupa fly boy

Bästa Valp Pugwood’s Balenciaga
Bästa Veteran Ezetha’s Schoolgirl
BIG 2 Bästa uppfödargrupp Zuma’s kennel


SDHK Luleå 25 maj
Domare: Åke Cronander

BIR VALP LOWRIDERS CRISTAL C

BT-1 LOWRIDERS PEGGY-SUE
BT-2 CH VINDDRAGETS MYSIGA MIMMI
BT-3 LOWRIDERS QUEEN BEE

BIS-3 LOWRIDERS PEGGY SUE
BIS UNGHUND LOWRIDERS QUEEN BEE
BIS-4 Valp LOWRIDERS CRISTAL C
BIS-4 Veteran Troppola The Girl Next Door


Sjulnäs NDS 26 maj
Domare: Cathrin Lundberg Vestin

BIR VALP LOWRIDERS CRISTAL C

BIM BT-1 LOWRIDERS QUEEN BEE
BT-2 Flexigårdens miss Rihanna
BT-3 CH VINDDRAGTS MYSIGA MIMMI
BT-4 Puggens rambling Rose to eden

BIR BH-1 FLASH OF JOY ON-LINE
BH-2 Bayogoulas the show must go on
BH-3 MULTI CH VETERAN FLASH OF JOY RICKARDO FLAKE
BH-4 LOWRIDERS POKER PLAYER

BIG 4 FLASH OF JOY ON-LINE
BIS-4 VETERAN FLASH OF JOY RICKARDO FLAKE


Gimo NDS 26 maj
Domare: Carl Gunnar Stafberg

BIR  SE UCH KINGSIZE CHEESE CROSTINI
Bästa avelsgrupp: COUNTING CROWS GIA BELLA BAMBINA
Bästa uppfödargrupp: STRANDSMEDJANS


Norrköping 1 juni
Domare: Zeljko Gajic, Slovenien

BIS 3 valp
BIR Valp Sparvöga’s Evening Eco

BIR Shensi’s Konrad Cert o Championat
BIM Kingsize Fawn Sweet Potato Fries Cert

BH Shensi’s Konrad
BH 2 Champarele Mon Leren
BH3 Ahlehoff’s X-Men Origins
BH4 Tangetoppen’s Viva Las Vegas

BT Kingsize Fawn Sweet Potato Fries
BT2 Rottiganz Once Upon A Time
BT3 Bransfield’s All In
BT4 Redvilla’s Dashing Disco Duchess

BIS JUNIOR! Bir junior Kingsize Fawn Sweet Potato Fries
BIM junior Tangetoppen’s Viva Las Vegas
BIR unghund Redvilla’s Dashing Disco Duches


Vänersborg NDS 8 juni
Domare: Tino Pehar, Kroatien

BIR VALP Pugwoods Balenciaga
BIM VALP Bayogoulas Go For The Gold

BIR, Nordic Cert  HU CH Shensiâs Konrad
BH2, Nordic res-cert DKUCH SEUCH SE V-16 Pugengens Lord
Gillingham
BH3 CERT NY CHAMPION NO V-18 Tangetoppens On Top Of The World
BH4 res-cert Semlans Prins Caspian

BIM Nordic Cert Pugwoods New Year Highest Wish
BT2 Nordic res-cert, CERT NY CHAMPION NOUCH Tangetoppens Fabulous And Hot
BT3 res-cert NOUCH Tangetoppens Glamour Queen
BT4 Festivals Souls Material Girl


SDHK Borås 29 juni
Domare: Peter van Baaren-Grob, Holland

4-6 mån
BIS 3, BIR VALP Tigerkings Amarone Vigneto
BIM Tigerkings Amarone Costasera

6-9 mån

BIS 1
BIR Valp Pugwoods Balenciaga
BIM Bayouglas Go For The Gold

BIR HUCH SEUCH Shensis Konrad
BH2 CERT Zumas Dogge Doggelito
BH 3 RES CERT Alehoffs X-Men Origins
BH4 SE JV-19Mockilocks Supa Dupa Fly Boy

BIM CERT Zumas Coz I’m Gorgeous
BT 2 DKUCH SEUCH Zumas Glossy Box
BT 3 RES CERT Zumas Miss Fancy Pants
BT 4 Bubblans Poison Ivy

Junior
BIS 2 BIR SE JV-19 Mockilocks Supa Dupa Fly Boy
BIM Zumas Miss Fancy Pants

Bästa Unghund
BIS 3 BIR Zumas Coz I’m Gorgeous
BIM Alehoffs X-Men Origins

Uppfödargrupp BIS 2
Kennel Zumas


Borås Nat 30 juni
Domare: George Milutinovich USA

BIR Valp – Pugwood Balenciaga
BIM Valp

BIR BIG 2 Shensi’s Konrad
BH-2 Zuma’s Dogge Doggelito Cert och Svensk Champion
BH-3 Ahlehoff’s X-Men Origins R-Cert
BH-4 Zuma’s III Bazthino

BIM BT-1 Sparvöga’s Zilly Milly
BT-2Domino Effect Emmanuelle Cert och Svensk Champion
BT-3 Remember Me Of Prelude R-Cert
BT-4 Zuma’s Glossy Box


NDS Tvååker 12/7
Domare: Inge Wilmsen, Belgien

BIR CERT NORDIC CERT Open Heart Pretty Woman
BT2 RES CERT, RES NORDIC CERT Saglans Truffelka Tangetoppen
BT3 DK JV-18 Ahlehoffs You Dont Judge Me
BT4 SEUCH Sparvögas Zilly Milly

BIM NORDIC CERT Zumas Dogge Doggelito
BH2 RES NORDIC CERT DK JV-17 NO JV-17 NOUCH NO V-17 NORD V-18 SEUCH Tangetoppens Just Cruisin
BH3 CERT DK JV-18 Alehoffs X-men Apocalypse
BH4 RES CERT SV JV-19 Mockilocks D Supra Dupa FlyBoy

BIR VETERAN SEUCH FIUCH Kingsize Fawn Unstoppable LaRocca
BIM MECH SEUCH SKCH Armstrong Pibaro

Bästa Uppfödargrupp HP – ZUMAS


Tvååker Nat 13/7
Domare: Michael Ganzer

BIR CERT NO JV-18 SE JV-18 SE JV-19 SE V-19 P’zazz Witch Hazel
BT2  RES CERT  Open Heart Pretty Woman
BT3 Borzans Hoppsan Sa
BT4 Zumas Miss Fanzypants

BIM Zumas Dogge Doggelito
BH2  CERT Zumas Limited Edition
BH3 RES CERT Tangetoppens Touch The Sky
BH4 DK JV-17 NO JV-17 NOUCH NO V-17 NORD V-18 SEUCH
Tangetoppens Just Cruisin

BIR VETERAN FIUCH SEUCH Kingsize Fawn Unstoppable LaRocca
BIM ME CH SEUCH SK CH Armstrong Pibaro


Västerås Nordic 21/7
Domare: Soley Ragnarsdottir (Island)

BIR, CERT NORDIC CERT Kingsize Fawn Sweet Potato Fries
BT2 – RES NORDIC CERT SE UCH Semlans Kajsa Kavat
BT3 – RES CERT Cawarottis Mirakel af Pippi
BT4 – SE UCH Kingsize Fawn Cheese Crostini

BIM CERT NORDIC CERT Tangetoppen’s Viva Las Vegas
BH2 – RES CERT, RES NORDIC CERT Counting Crows Winning Streak
BH3 – Land of Fairytails Kingsizedcaruso
BH4 – Zumas Cracker Jack


NDS Ransäter 27/7
Domare: Rui Oliviera

BIR valp – Figgis Amanda Vildhonung

BIR CH Puggens Margit
BT-2 CERT R-NORDIC CERT Westerholmen Cora Sun-Drop
BT-3 R-CERT Westerholmen Hanover Homerun
BT-4 – Montes Auri Nikki

BIM CERT NORDIC CERT Counting Crows Winning Streak
BH-2 R-CERT NORDIC CERT Tangetoppen’s Quite A Catch
BH-3 CH Kisci Ronaldo


NDS Svenstavik, 3/8 
Domare: Martin Johansson

BIR, CERT, NORDIC CERT Pugsies X-Tsaritsa Servera
BT-2 Ees CERT, RES NORDIC CERT Pugsies Woburn Abbey
BT-3 NO UCH Pugbully Maybelline

BIM, CERT, NORDIC CERT Minillas Professor D of Surprise
BH-2 RES CERT, RES NORDIC Pugbully Mr Right


Nationell Askersund, 11/8
Domare: Samuel Carlid, Sverige

BIR Valp P’zazz Peg

BIR Westerholmen Moon of Baroda Cert
BT-2 P’zazz Best Champagne Ever res-cert
BT-3 Puggens Quality
BT-4 Westerholmen Cora Sun-Drop

BIM Counting Crows Ride The Hihat cert
BH-2 Albicans Carlos res-Cert
BH-3 Other Pibaro
BH-4 MD Ch Flash Of Joy Craft


NDS Norrköping 18/8
Domare: Bo Skalin

BIR Valp Baloo
BIM Valp Laika

BIR BIR Junior Westerholmen Cora Sun-Drop Cert, Nordiskt Cert
BT-2 Westerholmen Hanover Homerun res-cert, res-nordiskt cert
BT-3 Kingsize Fawn Sweet Potato Fries
BT-4 All in de Los ninios

BIM BIM Junior Tangetoppen’s Viva Las Vegas Cert, Nordiskt Cert
BH-2 Kingsize Fawn Frozen Italian Bello res- cert, res-nordiskt
BH-3 Ommaskogen’s Ceasar

Bästa uppfödare: Kennel Kingsize


Backamo Nationell 24/8
Domare: Lisa Molin

BIR-valp Tangetoppens Xtra Special Guy
BIM-valp Tiger Kings Amarone Costasera

BIR BIG-4 Ch Pugwood ’s New Year Highest Wish
BT-2 cert Flying Winner Carsmell
BT-3 R-cert Slottsgårdens Prinsessan Leia
BT-4 Pugwood’s Balenciaga

BIM , cert Boyogolas Go For The Gold
BH-2 rec-cert SE JV-19 Mockilocks D Dupa Fly Boy
BH-3 Zuma’s Applejack
BH-4 Boyogolas Cause For Applause


Gotland Nationell 31/8
Domare: Hans Almgren

BIR CERT NY SVENSK CHAMPION
Land Of Fairytales Kingsizedcaruso…
BH-2 CYCH FIUCH MDCH SEUCH
Strandsmedjans Emmeric
BH-3 Tangetoppens Viva Las Vegas
BH-4 RUCH Pugemon Xfactor

BIM CERT
Unstoppable Chandelier
BT-2 RESCERT Strandsmedjans Pandora
BT-3 Unstoppable Devil In Disguise
BT-4 EECH FIUCH SEUCH Strandsmedjans Trixie

Bästa Junior Tangetoppens Viva Las Vegas
Bästa veteran EECH FIUCH SEUCH Strandsmedjans Trixie
Bästa uppfödargrupp med HP – Strandsmedjans


Gotland Dogshow Internationell 1/9
Domare: Jan Törnblom

BIR CERT Tangetoppens Viva Las Vegas
BH-2 CACIB
CY CH FI UCH MD CH SE UCH Strandsmedjans Emmeric
BH-3 RES CERT RES CACIB CHIP ISTAKO
BH-4 Habenero de Javu Perfection

BIM CERT CACIB
NO JV-18 SE JV-18 SE JV-19 SE V-19
P’Zazz Witch Hazel
BT-2 RES CERT P’Zazz Xoxo
BT-3 RES CACIB Strandsmedjans Pandora
BT-4 CY CH Strandsmedjans Elvira

Bästa Junior  –  Tangetoppens Viva Las Vegas
Bästa Veteran – FI UCH SE UCH Kingsize Fawn Unstoppable La Rocca
Bästa Uppfödargrupp  –  Strandsmedjans


SDHK Högbo Bruk 7 september
Domare: Gabriele Runge, Tyskland

BIR SE JV-18 Tangetoppen’s Quite A Catch Cert
BH 2 Duova’s Pick Up Artist res-cert, BIM Junior

Inga fler hanar placerade

BT 1 BIM Moloss Rose Fantasia Cert
BT 2 Westerholmen Moon Of Baroda R-cert BIR Junior
BT 3 Westerholmen Cora Sun-Drop
BT 4 Westerholmen Hanover Homerun


Högbo Bruk Nordic 8/9
Domare: Sonny Ström

BIR Nordic Cert, CERT NY SEUCH It Ch Kingzise Black German Italian Pepe
BH-2 Res Nordic, Res CERT Duovas Pick Up Artist
BH-3 SE JV-18 Tangetoppen ‘s Quite A Catch

BIM CERT Nordic Cert Qimis Nostalgique Noir
BT-2 res Nordic Cert, res CERT
EE Ch FI Ch LV Champion Xeriex’ s Fair Fairy Girl
BT-3 All In De Los Ninios


Gimo Nationell 15/9
Domare: Allan Carter, Storbrittanien

BIR Westerholmen Epsilon Eridani Cert, Championat
BT 2 Westerholmen Hanover Homerun R-cert
BT 3 Ch Strandsmedjans Elvira
BT 4 Westerholmen Moon of Baroda

BIM Bubblan’s Right Said Fred Cert
BH 2 Habanero Javu Perfection R-cert
BH 3 Tangetoppen’s Viva Las Vegas
BH 4 Ch Strandsmedjans Emmeric

Bästa Valp –  Strandsmedjans Barry
Bästa Veteran – Ch Strandsmedjans Trixie
Bästa uppfödare –  Kennel Westerholmen


SKK Eslöv nationell 22/9
Domare: Martin Johansson, Sverige

BIR Mockilock’s Supa Dupa Fly Boy, Cert
BH 2 Ch Tangetoppen’s Just Crusing
BH 3 Lordsett Boston Cream, reserv-cert
BH 4 Zuma’s Apple Jack

BIM P’zazz Witch Hazel, Cert
BT 2 Zuma’s Kiss My Black Bum, reserv-cert
BT 3 Ch Zuma’s Glossy Box
BT 4 Sparvöga’s Yippi Yippi

Bästa Valp  –  Zuma’s O’Laa Laa
Bästa uppfödare  –  Kennel Zuma’s


SKK nationell, Sundsvall 12 oktober
Domare: Ashling Connoly, Irland

BIR Tangetoppen’s Viva Las Vegas, cert
2 BH Analog ci epic, reserv cert
3 BH FI UCH NO UCH Fistinmist Buffalo Wings
4 BH FI UCH SE UCH Frantsuzkiy Potseluy Iron Man

BIM Ch Hongotar Duchess’Daytime Dove, cert, Championat
2 BT SE JV-16 Westerholmen Tumbling Dice, reserv-cert
3 BT P’zazz Xoxo
4 BT Duovas Pick a Star

Bästa Valp – Duova’s Rockabye Baby

Bästa Veteran – Strandsmedjans Trixie


SDHK Sundsvall 13 oktober
Domare: Clodagh Fallon

BIR P’zazz Xoxo, cert, BIR Junior
BT 2 P’zazz Witch Hazel, reserv-cert, BIR unghund
BT 3 Duova’s Look at that girl
BT 4 Ch Strandsmedjans Trixie, Bästa Veteran

BIM Tangetoppen’s Las Vegas, cert, BIM junior
BH 2 Ch Frantsuzkiy Potseluy Iron Man
BH 3 Tuggelites Kramgoa Carl, reserv-cert
BH 4 Minilla’s Professor D of Suprise, BIM unghund

Bästa Valp – Sofsun’s Here Comes The Sun
Bästa Veteran – Strandsmedjans Trixie


Växjö internationell 2 november
Domare: Björn Einarsve

BIR VALP – Aquatikus Hurry Up
BIM VALP – Minillas Tiffany Of Happiness

BIR, CERT – P’zazz Xoxo
BT 2 CACIB SEUCH Domino Effect Emmanuelle
BT 3 R-CERT R-CABIB Unstoppable Devil In Disguise
BT 4 NO JV-18 SE JV-18 SE JV-19 SE JV 19 P’zazz Witch Hazel

BIM, CACIB
SEUCH Land Of Fairytales Kingsized Caruso
BH 2 Res CACIB HUCH SEUCH Shensis Konrad
BH 3 CERT NY SEUCH Sparvögas Yabba Dabba Do
BH 4 R-CERT DKUCH Troppolas See See Rider

BIR JUNIOR – P’zazz Xoxo
BIM JUNIOR – Westerholmen Red Admiral

Bästa veteran
EECH FIUCH SEUCH Strandsmedjans Trixie

Bästa Avelsklass – Ahlehoffs Vice President
Bästa Uppfödargrupp – Westerholmen


Stockholms Hundmässa 14 december 2019 Nordisk vinnare
Domare: Renée Sporre Willes, Sverige, Birgit Sluiter, Holland

BIR Ch – Zuma’s Razzmatazz Nordisk vinnare 2019, nordiskt cert
BH 2 – Ch Zuma’s Highlander, res-nordiskt cert
BH 3 – Westerholmen Red Admiral cert
BH 4 – Tangetoppen’s Quite A Catch res-cert

BIM Ch Zuma’s Glossy box Nordisk vinnare 2019, nordiskt cert
BT 2 – Zuma’s Fanzy Pantz cert, res-nordiskt cert
BT 3 – Ch Puggens Odd Molly
BT 4 – P’zazz Conztanca res cert

Nordisk veteranvinnare 2019
BIR Ch – Strandsmedjans Trixie
BIM Ch – Puggens Wester

Nordisk juniorvinnare 2019
BIR Hekuba
BIM Tangetoppen’s Extra Special Guy

Bästa uppfödargrupp- Kennel Zuma’s