Resultat

Här finns resultat från årets utställningar. Maila gärna in resultat och bilder. Resultat finns också på klubbens facebooksida.


SKK Stockholm december
Domare
:


SKK int Växjö den 1 november
Domare
: Annukka Paloheimo Segersven, Finland


SDHK Timrå den 11 oktober
Domare
:


Euro Dog Show Selje Slovenien 10 oktober
Domare
: Wanida Busakornunt, Thailand


SDHK Tågarp den 13 september
Domare
:


SKK nat Öland den 6 september
Domare
: Torbjörn Skaar


SDHK Högbo den 6 september
Domare
: Michael Ganzer


SKK Nordic Högbo den 5 september
Domare
: Wendy Anderson, Canada


SKK Nordic Gotland den 30 augusti
Domare
: Jahn Stääv


SKK nat Gotland den 29 augusti
Domare
: Kerstin Nilsson, Danmark


SKK int Ladie’s Show STOXA Märsta den 23 augusti
Domare
: Renée Sporre-Willes


SKK Nordic Ronneby den 9 augusti
Domare
: Bas Bosch, Belgien


SDHK Askersund den 9 augusti
Domare
: Jan Törnblom


SKK nat Askersund den 8 augusti
Domare
: Frank Christiansen, Norge


SKK Nordic Ransäter den 26 juli
Domare
: Benny Blidh von Schedvin


SKK Nordic Svenstavik den 1 augusti
Domare
: Svend Lövenkjaer, Danmark


SKK nat Sjulnäs Piteå den 19 juli
Domare
: Annette Bystrup, Danmark


SDHK Västerås den 18 juli
Domare
: Torbjörn Skaar


SKK nat Tvååker den 11 juli
Domare
: Jens Myrman


SKK int Tvååker den 10 juli
Domare
: Patrick Buysse, Belgien


SKK nat Borås den 28 juni
Domare
: Lotte Jörgensen, Danmark


SKK nat Överkalix den 28 juni
Domare
:


SKK int Överkalix den 27 juni
Domare
:


SDHK Vänersborg den 14 juni
Domare
:


SKK Nordic Vänersborg den 13 juni
Domare
: Lisa Molin


SKK nat Vännäs den 13 juni
Domare
: Katrin Lundberg-Vestin
INSTÄLLD


SKK Nordic Leksand den 6 juni
Domare
: Markku Kipinä, Finland


SKK nat Norrköping den 7 juni
Domare
: Torbjörn Skaar


SDHK Norrköping den 6 juni
Domare
: Martin Johansson


SKK int Gimo den 30 maj
Domare
: Samuel Carlid
INSTÄLLD


SKK nat Sjulnäs Piteå den 31 maj
Domare
: Tuula Plathan, Finland
INSTÄLLD


SDHK Luleå den 30 maj
Domare
: Johnny Andersson
INSTÄLLD


SKK Nordic Hässleholm den 24 maj
Domare
: Nina Karlsdotter
INSTÄLLD


SDHK Hässleholm den 23 maj
Domare
: Katrin Lundberg-Vestin
INSTÄLLD


SKK Nordic Lidköping den 3 maj
Domare
: Ewa Nielsen
INSTÄLLD


SDHK Lidköping den 2 maj
Domare
: Birgitta Svarstad
INSTÄLLD


SKK nat Västerås den 26 april
Domare
: Marie Petersen, Danmark
INSTÄLLD


SKK int Malmö den 28 mars
Domare: Björn Erling Löken, Norge
INSTÄLLD


Cruft’s Birmingham den 6 mars
Domare hanar
: Mrs T Purse
Domare tikar
: Mrs AA Welham

BIR Judamies Santa Baby
Best puppy Conquell Can We Pretend
Dog CC Ch Solo Amore Per Romabella JW
Dog R-CC Pugalicious Hufflepuff At Snugglepug
Bitch CC Judamies Santa Baby
Bitch R-CC Ch Rhodenash Gloria
Best veteran Ch Tsusulena Jimmy Dean JW


My Dog Göteborg den 6 januari 2020
Domare hanar: Lisa Molin
Domare valpar och tikar: Patrik Cederlöf

BIR valp Chenla’s Bramley
BIM valp Chenla’s Amorosa

BH 1 – BIM cert BIR JUNIOR Tangetoppen’s Xtra Special Guy
BH 2 – cacib  CIB DK UCH SE UCH VDH CH Zuma’s Highlander
BH 3 – R-cert R-cacib Counting Crows Winning Streak
BH 4 – Minillas Duke Of Surprice

BT 1 – BIR cacib DKUCH SE UCH Zuma’s Glossy Box
BT 2 – cert R-cacib Westerholmen Cora Sun-Drop
BT 3 – R-cert BIM junior Hekuba Every Moment Matters
BT 4 – Pugwood’s Balenciaga

Bästa veteran
DKUCH FI UCH HU UCH SE UCH Pugbully Flaming Star

Bästa uppfödargrupp 
Zuma’s kennel


My dog Göteborg den 5 januari 2020
Domare hanar: Åsa Fröding Andersson
Domare tikar: Arne Foss, Norge

BIR valp Minillas Tiffany Of Happiness
BIM valp Chenla’ s Bramley

BIR – CIB NO UCH NO V-17 NORD V-15 SE UCH Puggens Margit
BT 2 – NO UCH NO V-19 SE UCH Tangetoppen’s Fabulouse And Hot
BT 3 – cert NY SEUCH  P’zazz Once Twice The Dream
BT 4 – R-cert BIM junior  Pugwood ‘s Balenciaga

BH 1 – BIM cert BIR junior  Tangetoppen’s Xtra Special Guy
BH 2 – R-cert SE JV-18 Tangetoppen’s Quite A Catch
BH 3 – Minillas Duke Of Surprice
BH 4 – Betyraz Joe Bonamassa

BIR veteran
CIB DK VV-17 NO UCH NORD VV – 16 SE UCH SE VV-16 WW-10 Tangetoppen’s Wild Card

Bästa uppfödargrupp
Tangetoppen’s kennel