Uppfödare

Listan nedan är sorterad i bokstavsordning efter kennelnamn. Du måste vara medlem i Mopsorden för att finnas med på listan. Ditt medlemsnummer hittar du på baksidan av klubbtidningen Mopsallehanda eller SKKs medlemstidning Hundsport.

Från och med 2021 måste du ha genomgått MOs och/eller SKKs uppfödarutbildning för att få vara med på listan.

F = uppfödning av fawn (gul) mops
S = uppfödning av svart mops


ANCEMA’S
Ann-Christine Land
Stora Berget, 535 93 Kvänum
0512-70434
ancema.land@hotmail.com 


AQUATIKUS
Susanne Narfström
Syrenvägen 3, 176 74 Järfälla
+46 709 24 59 95
s.narfstrom@gmail.com


BAYOGOULAS
Natacha Sundgren
Citronvägen 4, 961 48 Boden
072-70 76 766
bayogoulas@hotmail.com


BOCELLIS
Lisa & Jan Hedelund
tamita1982@hotmail.se
Lida Gård, 513 35 Fristad
0705724131 (Lisa)


BRANSFIELD’S
Charlotte Bransfield
Södra Sternövägen 27, 374 31 Karlshamn
0733-660256
bransfield@live.se


BRILJANTS
Inger Danielsson
Gamla Gruvvägen 20, 772 70 Saxdalen
0730-379826


BUBBLANS
Annette Holmén Umenmark
Fridhällagatan 28, Malmö
0708-339166
a.umenmark@gmail.com


CHAMRIS (F+S)
Carola Hellmin
Slagårda Söräng 9, 725 93 Västerås
070-695 79 09, 021-57070
carola.hellmin@gmail.com


CHENLA’S 
Pia Gustafson Morén
Björsund Annebo 300, 645 92 Strängnäs
0152-256 06, 070 6995581
pia.lasse@live.se


COUNTING CROW’S
Melina Somers
Näsåvägen 27, 155 91 Nykvarn
070-7712591
melina@counting-crows.se
Stina Lundin
Näsåvägen 8, 155 91 Nykvarn
076-0271021
stina@counting-crows.se


DALABORGS
Anna Sanengen


DUOVAS
Eija & Lasse Peltoniemi
Granhultsvägen 7, 770 70 Långshyttan
0225-60015, 070-206844
eija@duovas.se


EDEN GRAND’S
Kiki & Nils-Anders Forssén
Eden 149 A, 880 37 Junsele
0621-210 50, 073-182 66 62
kiki.eden@hotmail.com


FIGGIS
Lennart Andersson
Kårsta 417, 705 91 Örebro
0703-119517
cl19226699@hotmail.com


INTENSE
Hans Åhnström
Murgrönsvägen 45, 146 50 Tullinge
070-5846486
hasse@intensedogs.se


KIEBAS
Liselotte Dennmyr
Citrusgatan 40, 426 54 Västra Frölunda
0722-230923
lotta.dennmyr@icloud.com


KIMBESS
Jan & Eva Lantz
Buttorp Åbodal, 512 91 Sexdrega
0760333975 (Eva), 0760167281 (Jan)


KINGSIZE
Monica Stavenborn
Tallbacken 4, Bro
monica.stavenborn@gmail.com
08-582 444 30


KRIIKKLIGANS (F)
Tarja Kriikkula
Björntorpsvägen 111, 613 35 Oxelösund
076-1099173
kriikkligans@hotmail.com


KRISS TOP’S
Åsa Knutsson
Backavägen 47, 27177 Löderup
070-6927089
asa.krisstops@gmail.com


LOWRIDERS (F + S)
Maria Arnfjell
Södra Ersmark 477, 934 41 Ersmark
070-6357456
maria@lowriders.se


MIXTAIL’S (F + S)
Mai Edlund
Lockeby 315, 871 93 Härnösand
070-8539650
mai@mixtails.se


MOCKILOCKS (F + S) *
Lindha Falk
Fäladsvägen 119-29, 275 91 Sjöbo
0732-671285
mockilocks73@gmail.com


PEBBLES
Jessica Strömberg
Västeråsvägen 24, 726 31 Skultuna
070-6055680
pebblespugs@gmail.com 


PUGATELLE
Catrine Hansson
Smålandsvägen 16, 136 73 Vendelsö
0708-362313
catrinehansson@icloud.com


PUGENGENS
Carina & Åke Radlert
Mosshällagatan 5, 212 30 Malmö
0709-662144
radlert@ownit.nu


PUGGENS
Lena Pallin
Högbackavägen 18, 184 37 Åkersberga
0704-754975
Johanna Nyberg
Knipvägen 51, Åkersberga


PUGISH DELITE
Sylwia Zielinski
Vasagatan 57, 574 36 Vetlanda
0706-151461
lulek696@gmail.com


PUGWOODS
Gunilla Jonsson
Forstenatatan 42, 461 43 Trollhättan
0739-595208
gunillapugwood@hotmail.com


QUEEN LAWLESS
Catherine Steiner
Nöbbele Byagård 5, 331 44 Värnamo
0706-128038
catherine.steiner@live.se


ROSSMIX (F)
Moa Persson, Helene Strömbom & Kerstin Andersson
Eriksund Enåkersby 320, 744 93 Runhällen
0224-91030, 070-6603576
moa@rossmix.se


SHENSIS
Lynn Zetterberg


SLOTTSGÅRDENS
Anne Einarsen
Skönningared 475, 446 94 Skepplanda
0702 584 584
anne_einarsen@hotmail.com


SOFSUN 
Sofia Sundkvist
Hagalund Stigstorp, 610 11 Grytgöl
0706-639162
sofsun16@gmail.com


SPÅRLINAS
Carina Liljeborg
Kyrkeryd 117, 382 92 Nybro
0708-420123
sparlina@telia.com


STJÄRNKULLENS
Leila Söderlund
Forstäppsvägen 2, 770 12 Sunnansjö
073-8023857
soderlundleila@hotmail.com


STRANDSMEDJANS
Maria & Jessica Bexander
Rundvägen 12, 132 36 Saltsjö-Boo
08-57032717, 0702-998977 (Maria)
0703-174477 (Jessica)
m.bexander@gmail.com


TIGER KINGS
Robert & Jenny Mattsson
Lindby 1112, 27493 Skurup
0705-086116
jm.mattsson@icloud.com


VILDMONS
Agneta Kazen
Movägen 4, 671 70 Edane 
070-2188 188
vildmons@gmail.com


ZIGGE ZÄTAS
Annica Andersson
Vejlegatan 6 A, 504 32 Borås
0707-502537
moppzz@gmail.com


ZODIAKENS
Yvonne Larsson
Haga Enåkersby 412, 744 93 Runhällen
zodiakens@hotmail.se

INFORMATION FÖR UPPFÖDARE

Styrelsen har beslutat att från och med 2021 är det ett krav att ha genomfört MOs och/eller SKKs uppfödarutbildning för att få vara med på uppfödarlistan på hemsidan. Du skickar en kopia på ditt intyg till sekreteraren på sekr@mopsorden.se.

Betalning för länk på Uppfödarlistan
Betalning om 100 kr för länkning ska göras före den 31 december innevarande år. Vid betalning efter den 31/12 lägger vi på en administrativ avgift på 50 kr, då blir avgiften 150 kr.

Betalning görs till Mopsorden

  • swish 123 477 9765
  • plusgiro 42 59 73-5

Gåvomedlemskap
Här finns information om hur du som uppfödare skänker dina valpköpare ett års medlemskap i klubben. Om du skänker gåvomedlemskap får du ditt namn publicerat i Mopsallehanda.


Beställning valpbroschyr
Klubbens valpbroschyr kan beställas på formuläret nedan. Den kostar 20 kr. Faktura skickas från klubbens medlemsansvariga.

Broschyren är i färg med många bilder, råd till nya mopsägare och valpköpare med innehåll om det mesta man behöver veta vid sitt köp av mops.

Om du hellre vill maila din beställning, kan du göra det till medlem@mopsorden.se.


    FULLSTÄNDIG ADRESS

    TELEFON

    ANTAL DU VILL BESTÄLLA