Uppfödare

Listan nedan är sorterad i bokstavsordning efter kennelnamn. Du måste vara medlem i Mopsorden för att finnas med på listan. Ditt medlemsnummer hittar du på baksidan av klubbtidningen Mopsallehanda eller SKKs medlemstidning Hundsport.

Från och med 2021 måste du ha genomngått MOs och/eller SKKs uppfödarutbildning för att få vara med på listan.

F = uppfödning av fawn (gul) mops
S = uppfödning av svart mops

* = uppfödaren har genomgått MOs och/eller SKKs uppfödarutbildning.

ABSOLUTE PUG’S (F + S) *
Marianne Nilsson
Trollsländevägen 13, 296 33 Åhus
044-243848, 0708-880728
absolutepugs@gmail.com


ANCEMA’S *
Ann-Christine Land
Stora Berget, 535 93 Kvänum
0512-70434
ancema@tele2.se


ANJOMAS *
Maria Molin
Jättenegatan 26, 521 94 Falköping
0515-13845, 0760-387177
mammamolin@hotmail.com


AQUATIKUS *
Susanne Narfström
Syrenvägen 3, 176 74 Järfälla
+46 709 24 59 95
s.narfstrom@gmail.com


BAYOGOULAS *
Natacha Sundgren
Citronvägen 4, 961 48 Boden
072-70 76 766
bayogoulas@hotmail.com


BRANSFIELD’S *
Charlotte Bransfield
Södra Sternövägen 27, 374 31 Karlshamn
0733-660256
bransfield@live.se


BUBBLANS *
Annette Holmén Umenmark
Fridhällagatan 28, Malmö
0708-339166
a.umenmark@gmail.com


CHAMRIS (F+S) *
Carola Hellmin
Slagårda Söräng 9, 725 93 Västerås
070-695 79 09, 021-570 70
carola.hellmin@gmail.com


CHENLA’S *
Pia Gustafson Morén
Björsund Annebo 300, 645 92 Strängnäs
0152-256 06, 070 6995581
pia.lasse@live.se


COUNTING CROW’S *
Melina Somers
Näsåvägen 27, 155 91 Nykvarn
070-7712591
melina@counting-crows.se
Stina Lundin
Näsåvägen 8, 155 91 Nykvarn
076-0271021
stina@counting-crows.se


COUNTRY * (F & S)
Ove & Vivi-Anne Henriksson
Sund Töresvik 1, 511 92 Örby
0320-489 77


DUOVAS * (F+S)
Eija & Lasse Peltoniemi
Granhultsvägen 7, 770 70 Långshyttan
0225-60015, 070-2016844
eija@duovas.com


ENESII
Mirzeta Mehmedagic
Alingsåsvägen 41, 449 50 Alafors
0707-134309
mirzeta@live.se


EDEN GRAND’S *
Kiki & Nils-Anders Forssén
Eden 149 A, 880 37 Junsele
0621-210 50, 073-182 66 62
kiki.eden@hotmail.com


FIGGIS *
Lennart Andersson
Kårsta 417, 705 91 Örebro
0703-119517
cl019226699@hotmail.com


HUNDBODEN
Anja Hedqvist
Gällstavägen 42, 186 92 Vallentuna
076-9458782
hundboden@hotmail.com


JÄMTDALENS (F & S)
Karina Olsson
Norderåsen 515, 836 93 Häggenås
070-2386654
olssonkarina@hotmail.com


KIEBAS *
Liselotte Dennmyr
Citrusgatan 40, 426 54 Västra Frölunda
0722-230923
lotta.dennmyr@icloud.com 


KINGSIZE (F+S) *
Monica Stavenborn
Tallbacken 4, Bro
08-582 444 30
monica.stavenborn@gmail.com


KRIIKKLIGANS (F) *
Tarja Kriikkula
Biblioteksgatan 3 B, 613 23 Oxelösund
076-1099173
kriikkligans@hotmail.com


KRISS TOP’S *
Åsa Knutsson
Backavägen 47, 27177 Löderup
070-6927089
asa.krisstops@gmail.com


KRONAN PÅ VERKET *
Helena von Lonski
Västra Årena 1, 570 81 Järnforsen
0704-148488
helena.vonlonski@gmail.com


LAND OF FAIRYTALES *
Anne Anjasdotter Teini
Solursgränd 6, 16265 Vällingby
0730-797090
fairytales.mopsar@gmail.com
anne.anjasdotter.teini@gmail.com


LOWRIDERS (F + S) *
Maria Arnfjell
Södra Ersmark 477, 934 41 Ersmark
070-6357456
maria@lowriders.se


MANGOCHUTNEY (F) *
Eva Sandström
Kaptensgatan7, Kungsbacka
0708-162800
eva.sandstrom@mangochutney.se


MAXIBULL *
Carin Maximainen
Varledavägen 9, 762 96 Rånäs
0175-61126, 0739-462474
maxibull@telia.com


MINILLAS *
Margaretha Nilsson
Örums Stora Väg 19, 276 55 Hammenhög
0414-44 21 55, 0709-948 366


MIXTAIL’S (F + S) *
Mai Edlund
Lockeby 315, 871 93 Härnösand
070-8539650
mai@mixtails.se


MOCKILOCKS (F + S) *
Lindha Falk
Fäladsvägen 119-29, 275 91 Sjöbo
0732-671285
mockilocks73@gmail.com


MOLOSS (F + S) *
Harrieth Sandberg
Djupviksvägen 6, 813 94 Torsåker
0702-840261
harrieth@moloss.se


OMMASKOGENS (F + S) *
Jane Bertnor
Kärrtorpsvägen 14, 591 45 Motala
070-496 1145
stenhumlans@gmail.com


PEBBLES *
Jessica Strömberg
Västeråsvägen 24, 726 31 Skultuna
070-6055680
pebblespugs@gmail.com 


PUGATELLE *
Catrine Hansson
Smålandsvägen 16, 136 73 Vendelsö
0708-362313
catrinehansson@icloud.com


PUGENGENS *
Carina & Åke Radlert
Mosshällagatan 5, 212 30 Malmö
0709-662144
radlert@ownit.nu


PUGISH DELITE *
Sylwia Zielinski
Vasagatan 57, 574 36 Vetlanda
0706-151461
lulek696@gmail.com


PUGSIES *
Margareta Rosenberg Key
Stenhagen, 341 52 Lagan
+46703960623
maggan444@hotmail.com


PUGWOODS (F + S) *
Gunilla Jonsson
Forstenagatan 42, 461 43 Trollhättan
073-9595208
gunillapugwood@hotmail.com

P’ZAZZ *
Cathrin L-Westin
Götavägen 10, 187 63 Täby
0709-662303
cathrin.pzazz@gmail.com


QIMIS * F & S
Kajsa Sohlberg
Knotavägen 5, 723 52 Västerås
070-2307969
sohlberg.kajsa@gmail.com

QUEEN LAWLESS *
Catherine Steiner
Nöbbele Byagård 5, 331 44 Värnamo
0706-128038
catherine.steiner@live.se


RACINESS *
Carina Johnsson, Elisabeth Guldbrandsen
Östergårdsgatan 11, 447 35 Vårgåda
0702-729702
carina.johnsson@live.se


RIVERMEADOW’S (S)
Maria Sand
Stallvägen 47, 423 55 Torslanda
0702-198254
maria@tochm.se


RONDEUS *
Ulla Erdeberg
Parallellgatan 5, 57472 Landsbro
070-5345783
ulla_erdeberg@hotmail.com


ROSSMIX (F) *
Moa Persson, Helene Strömbom & Kerstin Andersson
Eriksund Enåkersby 320, 744 93 Runhällen
0224-91030, 070-6603576
moa@rossmix.se


SAGAGÅRDENS *
Ann-Charlotte Alvesol
Huldas väg 4 M, 255 62 Vejbystrand
0732-407228
l8alvesol@gmail.com


SEMLANS (F & S) *
Gunilla Hirwing
Killeröds Ängar, 273 56 Brösarp
0739-839808, 0414-91008
semlans@yahoo.com


SHIRALEE *
Maria Jensén-Johansson
Grevared Ekhagen, 519 96 Fotskäl
0320-63063, 07272-63063
kennel@shiralee.se


SHOWTHEWAY
Kamilla Pettersson
Brunnsgatan 15, 364 31 Åseda
kamillapettersson@hotmail.com
073-8481766


SLOTTSGÅRDENS *
Anne Einarsen
Skönningared 475, 446 94 Skepplanda
0702 584 584
anne_einarsen@hotmail.com


SOFSUN *
Sofia Sundkvist
Hagalund Stigstorp, 610 11 Grytgöl
0706-639162
sofsun16@gmail.com


SPÅRLINAS *
Carina Liljeborg
Kyrkeryd 117, 382 92 Nybro
0708-420123
sparlina@telia.com


STJÄRNKULLENS *
Leila Söderlund
Forstäppsvägen 2, 770 12 Sunnansjö
073-8023857
soderlundleila@hotmail.com


STRANDSMEDJANS *
Maria & Jessica Bexander
Rundvägen 12, 132 36 Saltsjö-Boo
08-57032717, 0702-998977 (Maria)
0703-174477 (Jessica)
m.bexander@gmail.com


TEDDYTASSEN (F) *
Malin Hagström
Östergårdsgatan 11, 447 35 Vårgårda
0702-729702
carina.johnsson@live.se


TIGER KINGS *
Robert & Jenny Mattsson
Lindby 1112, 27493 Skurup
0705-086116
jm.mattsson@icloud.com


UNSTOPPABLE *
Hanna Frank
Lummelundsväg 89, 621 41 Visby
0760-254295
hanna@unstoppable.se


VILDMONS *
Agneta Kazen
Movägen 4, 671 70 Edane 
070-2188 188
vildmons@gmail.com


ZIGGE ZÄTAS *
Annica Andersson
Vejlegatan 6 A, 504 32 Borås
0707-502537
moppzz@gmail.com


ZMACH * (F & S)
Christel Ternström
Ättehögsvägen 39, 23192 Trelleborg
0735-351797
christel@zmach.se


ZODIAKENS *
Yvonne Larsson
Haga Enåkersby 412, 744 93 Runhällen
0736-572719
zodiakens@hotmail.se


ZUMAS *
Magnus & Susanne Andersson
Kullemöllavägen 47, 271 97 Ystad
Susanne Andersson 0708463272
Magnus Andersson 0702162977
webmaster@zumaskennel.se

INFORMATION FÖR UPPFÖDARE

Styrelsen har beslutat att från och med 2021 är det ett krav att ha genomfört MOs och/eller SKKs uppfödarutbildning för att få vara med på uppfödarlistan på hemsidan. Du skickar en kopia på ditt intyg till sekreteraren på sekr@mopsorden.se. Du som redan idag har en stjärna vid ditt namn behöver INTE skicka in dina intyg.

Betalning för länk på Uppfödarlistan
Betalning om 100 kr för länkning ska göras före den 31 december innevarande år. Vid betalning efter den 31/12 lägger vi på en administrativ avgift på 50 kr, då blir avgiften 150 kr.

Betalning görs till Mopsorden

  • swish 123 477 9765
  • plusgiro 42 59 73-5

Gåvomedlemskap
Här finns information om hur du som uppfödare skänker dina valpköpare ett års medlemskap i klubben. Om du skänker gåvomedlemskap får du ditt namn publicerat i Mopsallehanda.


Beställning valpbroschyr
Klubbens valpbroschyr kan beställas på formuläret nedan. Den kostar 20 kr. Faktura skickas från klubbens medlemsansvariga.

Broschyren är i färg med många bilder, råd till nya mopsägare och valpköpare med innehåll om det mesta man behöver veta vid sitt köp av mops.

Om du hellre vill maila din beställning, kan du göra det till medlem@mopsorden.se.


    FULLSTÄNDIG ADRESS

    TELEFON

    ANTAL DU VILL BESTÄLLA