Resultat 2024

Sidan fylls på efterhand med klubb, ort, datum, domare och sista anmälningsdag. Sedan fyller vi på med resultat. Och med reservation för eventuella felaktigheter.

Förkortningen visar vilken status utställningen har. På alla utställningarna kan hunden vinna svenskt certifikat, cert, och beroende på status tävlas det dessutom om andra typer av certifikat, se nedan.

INT = internationell hundutställning (även CACIB)
NAT = nationell hundutställning
NORDIC = Nordic dog show (även Nordic show certificate, NORDC)

Se alltid varje arrangörs egna webbplats för den senaste informationen.
Med reservation för ändringar.

Klubb, ort, domare Datum Sista anm & betaldag
My Dog 1 nat Göteborg
Domare: Ligita Zake, Lettland
Grupp 9: Sylvie Desserne, Frankrike
BIS: Johan Juslin Ahola, Finland
Svenska Mässan
Lördag 13 januari
Antal anm:

Sista anm via internetanmälan 
Billig avgift 3 oktober, kl 24.00

Sista dag 5 december, kl 24.00
Sista chansen Guld 12 december, kl 12.00

BIR valp Kriss Tops Casablanca
BIM valp  Zumas Pop Non Stop
BIR junior Pugwoods Such A Flirt
Bästa veteran Kingsize Fawn Cheese Crostini
BIR Tangetoppens Ain’t I’m Hot
BH-2 cert Zumas King Creole
BH-3 Zumas Papa Razzi
BH-4 Tangetoppens Xtra Special Guy
R-cert Lordsett Loverboy
BIM cert Pedigrees Deauville Petite
BT-2 Paw Stars Dizzy Pop
BT-3 Wavecatcher Arizona Sky
BT-4 R-cert Zmach Be My Valentine
My Dog 2 int Göteborg
Crufts kval
Domare
: Espen Engh, Norge

Grupp 9: Hans van den Berg, NL
BIS: Marilyn O’Neill, Kanada
Svenska Mässan
Söndag 14 januari
Antal anm:
Sista anm via internetanmälan
Billig avgift 3 oktober, kl 24.00
Sista dag 5 december, kl 24.00
Sista chansen Guld 12 december, kl 12.00
BIR valp Zumas Pop Non Stop
BIM valp  Zumas Pina Colada
BIR junior Zumas Mr Magnetizer
BIM junior Pugwoods Such A Flirt
BIR veteran Örnvinges Lamborghini
BIM cacib Zumas Papa Razzi
BH-2 cert Zumas Mr Magnetizer
BH-3  R-cert R-cacib Zumas King Creole
BH-4 Tangetoppens Ain’t I’m Hot
BIR cacib Paw Stars Dizzy Pop
BT-2 cert R-cacib Pedigrees Deauville Petite
BT-3 Zumas U Tick All My Boxes
BT-4 Zmach Be My Valentine
Bästa uppfödarklass Zumas kennel, Susanne & Magnus Andersson, Ystad
SKK nat Västerås
Domare: Jan Herngren
Grupp 9: Cathrin Westin
BIS: Tina Peixoto, Portugal 
Rocklunda ABB Arena
Söndag 28 april

Antal anm:
22 mars per post
29 mars online kl 12,00
   
   
SKK int Skara
Domare: Anita Whitmarsh
Grupp 9: Lisa Molin
BIS: Ligita Zake, Lettland
Axevalla Travbana
Söndag 5 maj

Antal anm:
8 april per post
15 april online kl 12,00
   
   
SKK int Gimo
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Gimo
Lördag 18 maj

Antal anm: 
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Gimo
Domare
: Heather Cox

BIS: Heather Cox
Gimo
Söndag den 19 maj
Antal anm: 
per post 
online kl 12,00 
   
   
SKK int Ronneby
Viking Dog Show
Domare
: Dimitry van Raamsdonk, BE

Grupp 9: Chantal van Raamsdonk-Blatter, BE
BIS: Joyce O’Connor, IRL
Ronneby Brunnspark
Fredag 24 maj

Antal anm:
9 april per post
2 maj online kl 12,00
   
   
SKK Viking Nordic Ronneby
Domare: Daniel Orn Hinriksson, ISL
Grupp 9: : Joyce O’Connor, IRL
BIS: Tamás Jakkel, HUN
Ronneby Brunnspark
Lördag 25 maj

Antal anm:
9 april per post
2 maj online kl 12,00
   
   
SKK int Ronneby
Viking Dog Show
Domare
: Marianne Holmli, NO

Grupp 9: Fredrik Nilsson 
BIS: Natalja Skalin 
Ronneby Brunnspark
Söndag 26 maj

Antal anm:
9 april per post
2 maj online kl 12,00
   
   
SKK int Boden
Domare: Adam Ostrowski, PL
Grupp 9: Lisbeth Campbell, NO
BIS: Torbjörn Skaar 
Björknäsvallen, Lundagårdsgatan, 961 64 Boden
Söndag 26 maj

Antal anm:
15 april per post
25 april online kl 12,00
   
   
SKK nordic Vänersborg
Domare: Tatjana Urek Jipping, SLO
Grupp 9: Tatjana Urek Jipping, SLO
BIS: Guido Schäfer, Tyskland 
Arena Vänersborg
Lördag 8 juni
Antal anm:
7 maj per post
14 maj online kl 12,00
   
   
SKK nordic Vännäs
Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien 
Grupp 9: Rui Oliveira, Portugal 
BIS: Hans Almgren
Vännäs Friluftsområde
Lördag 8 juni

Antal anm:
13 maj per post
20 maj online kl 12,00
   
   
SDHK Vänersborg
Domare: Johan Andersson
BIS: Jean-Jacques Dupas
Vänersborg
Söndag 9 juni
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Leksand
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Leksand
Söndag 16 juni

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Alfta
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Alfta Forspark
Lördag 15 juni

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   

SDHK Borås 29 juni
Domare: Nigel Marsh
BIS: Irene Mc Mannus

Borås
Lördag 29 juni
Antal anm:
per post
kl 12,00
   
   
SKK nat Borås
Domare: Birgitta Svarstad 
Grupp 9: Lisa Molin
BIS: Sylvie Desserne, FR
Borås
Söndag 30 juni

Antal anm:
4 juni per post
12 juni online kl 12,00
   
   
SKK int Gällivare
Domare: Cindy Pettersson 
Grupp 9: Cindy Pettersson 
BIS: Martin Johansson 
Hellnerstadion, Dundret
Söndag 30 juni
Antal anm:

28 maj per post
4 juni online kl 12,00
   
   
SKK nat Tvååker
Domare: Rui Oliveira, Portugal 
Grupp 9: Rony Doedijns, Nederländerna 
BIS: Eva Nielsen 
Övrevi IP, Tvååker
Fredag 5 juli

Antal anm:
1 juni per post
6 juni online kl 12,00
   
   
SKK int Tvååker, SEV-24
Svensk Vinnare
Domare: Lisa Molin
Grupp 9: Lisa Molin
BIS: Arne Foss, NO
Övrevi IP, Tvååker
Torsdag 4 juli

Antal anm:
1 juni per post
6 juni online kl 12,00
   
   
SDHK Västerås
Domare: Rune Lysgaard, NO
BIS: Frode Jevne
Västerås
Lördag 13 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Västerås
Domare: Maritha Östlund-Holmsten
Grupp 9: Lee Grogan, IRL
BIS: Perttu Ståhlberg, FI
Apalby, Västerås
Söndag 14 juli

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Sjulnäs
Domare: Sonny Ström
BIS: Åsa Fröding Andersson
Boden
Lördag 20 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Märsta
Domare
Grupp 9:  
BIS: 
STOXA
Lördag 20 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Boden
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Boden
Söndag 21 juli

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nordic Ransäter
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Ransäter Hembygdsgård
Söndag 28 juli

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nordic Svenstavik
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Svenstavik
Lördag 3 augusti

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Överkalix
Domare: Kaisa Metteri-Gold, FI
Grupp 9: Luis Gorjao-Henriques, PT
BIS: Robert Dawson, Thailand 
Överkalix
Lördag 10 augusti

Antal anm:
8 juli per post
16 juli online kl 12,00
   
   
SKK nordic Askersund
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Askersund
Lördag 10 augusti

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Eskilstuna
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Eskilstuna
Lördag 17 augusti

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nordic Norrköping
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Norrköping
Söndag 18 augusti

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Backamo
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Backamo
Lördag 24 augusti

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK JUBILEUM Eskilstuna
Domare: Annika Ulltveit-Moe
BIS: Paul Stanton
Eskilstuna
Söndag 25 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nordic Romakloster
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Romakloster
Lördag 31 augusti

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Romakloster
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Romakloster
Söndag 1 september

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Löttorp
Domare:
Grupp 9: 
BIS: 
Löttorp
Söndag 8 september

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nordic Högbo
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Högbo Bruk, Hans Hiertas Väg 20
Lördag 7 september

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Sandviken
Domare: Bert Easdon
BIS: Francesco Cochetti
Sandviken
Söndag 8 september
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Tomelilla
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Tomelilla
Lördag 14 september

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Gimo
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Gimo
Söndag 15 september

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Tågarp
Domare: Evelyn Moore Hurley
BIS: Anthony Moran
Tågarp
Söndag 15 september
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nordic Sundsvall
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Nordichallen
Lördag 5 oktober
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Timrå 
Domare: Marie Thorpe, IRL
BIS: Marie Thorpe, IRL
Timrå
Söndag 6 oktober
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Växjö
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Växjö
Söndag 3 november

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
Stockholm Hundmässa nordic
Crufts kval, Nordisk Vinnare
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Stockholmsmässan
Söndag 15 december
Antal anm:
per post
online kl 12,00