Resultat 2024

Sidan fylls på efterhand med klubb, ort, datum, domare och sista anmälningsdag. Sedan fyller vi på med resultat. Och med reservation för eventuella felaktigheter.

Förkortningen visar vilken status utställningen har. På alla utställningarna kan hunden vinna svenskt certifikat, cert, och beroende på status tävlas det dessutom om andra typer av certifikat, se nedan.

INT = internationell hundutställning (även CACIB)
NAT = nationell hundutställning
NORDIC = Nordic dog show (även Nordic show certificate, NORDC)

Se alltid varje arrangörs egna webbplats för den senaste informationen.
Med reservation för ändringar.

Klubb, ort, domare Datum Sista anm & betaldag
My Dog 1 nat Göteborg
Domare: Ligita Zake, Lettland
Grupp 9: Sylvie Desserne, Frankrike
BIS: Johan Juslin Ahola, Finland
Svenska Mässan
Lördag 13 januari
Antal anm: 15 hanar, 22 tikar

Sista anm via internetanmälan 
Billig avgift 3 okt, kl 24.00

Sista dag 5 dec, kl 24.00
Sista chansen Guld 12 dec, kl 12.00

BIR valp Kriss Tops Casablanca
BIM valp  Zumas Pop Non Stop
BIR junior Pugwoods Such A Flirt
Bästa veteran Kingsize Fawn Cheese Crostini
BIR Tangetoppens Ain’t I’m Hot
BH-2 cert Zumas King Creole
BH-3 Zumas Papa Razzi
BH-4 Tangetoppens Xtra Special Guy
R-cert Lordsett Loverboy
   
BIM cert Pedigrees Deauville Petite
BT-2 Paw Stars Dizzy Pop
BT-3 Wavecatcher Arizona Sky
BT-4 R-cert Zmach Be My Valentine
My Dog 2 int Göteborg
Crufts kval
Domare
: Espen Engh, Norge

Grupp 9: Hans van den Berg, NL
BIS: Marilyn O’Neill, Kanada
Svenska Mässan
Söndag 14 januari
Antal anm: 15 hanar, 22 tikar
Sista anm via internetanmälan
Billig avgift 3 okt, kl 24.00
Sista dag 5 dec, kl 24.00
Sista chansen Guld 12 dec, kl 12.00
BIR valp Zumas Pop Non Stop
BIM valp  Zumas Pina Colada
BIR junior Zumas Mr Magnetizer
BIM junior Pugwoods Such A Flirt
BIR veteran Örnvinges Lamborghini
BIM cacib Zumas Papa Razzi
BH-2 cert Zumas Mr Magnetizer
BH-3  R-cert R-cacib Zumas King Creole
BH-4 Tangetoppens Ain’t I’m Hot
BIR cacib Paw Stars Dizzy Pop
BT-2 cert R-cacib Pedigrees Deauville Petite
BT-3 Zumas U Tick All My Boxes
BT-4 Zmach Be My Valentine
Bästa uppfödarklass Zumas kennel, Susanne & Magnus Andersson, Ystad
SKK nat Västerås
Domare: Jan Herngren
Grupp 9: Åsa Fröding Andersson
BIS: Tina Peixoto, PT
Rocklunda ABB Arena
Söndag 28 april

Antal anm: 6 hanar, 20 tikar
22 mars per post
29 mars online kl 12,00
BIM cert Lordsett Mango Tango
BH-2 R-cert Strandsmedjans Zorro
BH-3 Unstoppable Dear Future Husband
BH-4 Duovas Golden Galaxy
   
BIR cert Qanakas Nil Satis Nisi Optimum
BT-2 Duovas Limited Collection
BT-3 R-cert Pugsies Alister Stella Gray
BT-4 Standsmedjans Lady Sansa
Bästa uppfödarklass Strandsmedjans kennel
Bästa Junior Unstoppable Dear Future Husband
Bästa veteran Duovas Limited Collection
SKK int Skara
Domare: Anita Whitmarsh
Grupp 9: Lisa Molin
BIS: Ligita Zake, Lettland
Axevalla Travbana
Söndag 5 maj

Antal anm: 6 hanar, 14 tikar
8 april per post
15 april online kl 12,00
BIM cert Zumas Pop Non Stop
BH-2 R-cert cacib  Queen Lawless Frans
   
BIR cert J-cacib BIS-4 Junior Pugwoods Such A Flirt
BT-2 R-cert cacib Pramzzon Obla Di Obla Da
BT-3 R-cacib Kriss Tops Koh I Noor
BT-4 Duovas Glow And Show
Bästa uppfödarklass Kriss Tops, Åsa Knutsson
Bästa valp Tangetoppens Oh What A Man
Bästa junior Pugwoods Such A Flirt
Bästa veteran Semlans Kajsa Kavat
SKK int Gimo
Domare: Gunilla Kühni-Stenberg, Schweiz 
Grupp 9: Elisabeth Feuz, Schweiz 
BIS: Christine Rossier, Schweiz 
Gimo
Lördag 18 maj

Antal anm: 
4 april per post
26 april online kl 12,00
BIR cacib Lordsett Mango Tango
BH-2 cert R-cacib Mymalvas Vide
BH-3 R-cert Strandsmedjans Zorro
BH-4 Aquatikus You Are The Sunshine
   
BIM cert Strandsmedjans Niccolina
BT-2 cacib Strandsmedjans Lady Sansa
BT-3 R-cert R-cacib P’zazz Milkshake
Bästa Uppfödarklass Strandsmedjans kennel
Bästa valp Zumas Quarter Pounder
Bästa junior Strandsmedjans Niccolina
Bästa veteran Aquatikus You Are The Sunshine
SDHK Gimo
Domare
: Heather Cox

BIS: Heather Cox
Gimo
Söndag den 19 maj
Antal anm: 
per post 
online kl 12,00 
   
   
SKK int Ronneby
Viking Dog Show
Domare
: Dimitry van Raamsdonk, BE

Grupp 9: Chantal van Raamsdonk-Blatter, BE
BIS: Joyce O’Connor, IRL
Ronneby Brunnspark
Fredag 24 maj

Antal anm:
9 april per post
2 maj online kl 12,00
BIM cert Zumas Pop Non Stop
BH-2 R-cert cacib Zumas Mr Magnetizer
   
BIR cacib BIG-3 Paw Stars Dizzy Pop
BT-2 cert R-cacib Zumas Fame Fatale
BT-3 R-cert Showtheway Baby Girl
BT-4 Duovas Silly Milly
Bästa uppfödarklass Zumas kennel
Bästa junior Zumas Pina Colada
SKK Viking Nordic Ronneby
Domare: Daniel Orn Hinriksson, ISL
Grupp 9: Joyce O’Connor, IRL
BIS: Tamás Jakkel, HUN
Ronneby Brunnspark
Lördag 25 maj

Antal anm:
9 april per post
2 maj online kl 12,00
BIR cert Nordic cert BIG Zumas Mr Magnetizer
BH-2 R-Nordic cert Zumas Papa Razzi
BH-3 R-cert Strandsmedjans Zorro
BH-4 Wincastle Never Say Never
   
BIM Nordic cert Paw Stars Dizzy Pop
BT-2 R-Nordic cert Duovas Silly Milly
BT-3 Zumas U Tick All My Boxes
BT-4 cert Pramzzon Obla Di Obla Da
Bästa uppfödarklass, BIS-2 Zumas kennel
Bästa junior Zumas Pina Colada
SKK int Ronneby
Viking Dog Show
Domare
: Marianne Holmli, NO

Grupp 9: Fredrik Nilsson 
BIS: Natalja Skalin 
Ronneby Brunnspark
Söndag 26 maj

Antal anm:
9 april per post
2 maj online kl 12,00
BIR cert cacib Zumas Mr Magnetizer
BH-2 R-cert Zumas Pop Non Stop
BH-3 R-cacib Strandsmedjans Zorro
BH-4 Zumas Papa Razzi
   
BIM cacib Zumas U Tick All My Boxes
BT-2 cet R-cacib Zmach Be My Valentine
BT-3 R-cert Pramzzon Obla Di Obla Da
BT-4 Paw Stars Dizzy Pop
BIS-4 uppfödqrgrupp Zumas kennel
BIS-4 valp Zumas Pop Non Stop
SKK int Boden
Domare: Adam Ostrowski, PL
Grupp 9: Lisbeth Campbell, NO
BIS: Torbjörn Skaar 
Björknäsvallen, Lundagårdsgatan, 961 64 Boden
Söndag 26 maj

Antal anm:
15 april per post
25 april online kl 12,00
   
   
SKK nordic Vänersborg
Domare: Tatjana Urek Jipping, SLO
Grupp 9: Tatjana Urek Jipping, SLO
BIS: Guido Schäfer, Tyskland 
Arena Vänersborg
Lördag 8 juni
Antal anm:
7 maj per post
14 maj online kl 12,00
   
   
SKK nordic Vännäs
Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien 
Grupp 9: Rui Oliveira, Portugal 
BIS: Hans Almgren
Vännäs Friluftsområde
Lördag 8 juni

Antal anm:
13 maj per post
20 maj online kl 12,00
   
   
SDHK Vänersborg
Domare: Johan Andersson
BIS: Jean-Jacques Dupas
Vänersborg
Söndag 9 juni
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Leksand
Domare: Jan Herngren
Grupp 9: Joakim Olsson
BIS: Bo Skalin
Siljansvallen, Leksand
Söndag 16 juni

Antal anm:
20 maj per post
27 maj online kl 12,00
   
   
SKK int Mohed
Domare: Åsa Fröding Andersson
Grupp 9: Gunilla Skallman
BIS: Margaret Conran O’Gorman, IRL
Idrottsgården Mohed, Söderala
Lördag 15 juni

Antal anm:
21 maj per post
28 maj online kl 12,00
   
   

SDHK Borås 29 juni
Domare: Nigel Marsh
BIS: Irene Mc Mannus

Borås
Lördag 29 juni
Antal anm:
per post
kl 12,00
   
   
SKK nat Borås
Domare: Birgitta Svarstad 
Grupp 9: Lisa Molin
BIS: Sylvie Desserne, FR
Ryda SportfältBorås
Söndag 30 juni

Antal anm:
4 juni per post
12 juni online kl 12,00
   
   
SKK int Gällivare
Domare: Cindy Pettersson 
Grupp 9: Cindy Pettersson 
BIS: Martin Johansson 
Hellnerstadion, Dundret
Söndag 30 juni
Antal anm:

28 maj per post
4 juni online kl 12,00
   
   
SKK nat Tvååker
Domare: Rui Oliveira, Portugal 
Grupp 9: Rony Doedijns, Nederländerna 
BIS: Eva Nielsen 
Övrevi IP, Tvååker
Fredag 5 juli

Antal anm:
1 juni per post
6 juni online kl 12,00
   
   
SKK int Tvååker, SEV-24
Svensk Vinnare
Domare: Lisa Molin
Grupp 9: Lisa Molin
BIS: Arne Foss, NO
Övrevi IP, Tvååker
Torsdag 4 juli

Antal anm:
1 juni per post
6 juni online kl 12,00
   
   
SDHK Västerås
Domare: Rune Lysgaard, NO
BIS: Frode Jevne
Västerås
Lördag 13 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Västerås
Domare: Maritha Östlund-Holmsten
Grupp 9: Lee Grogan, IRL
BIS: Perttu Ståhlberg, FI
Apalby, Västerås
Söndag 14 juli

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Sjulnäs
Domare: Sonny Ström
BIS: Åsa Fröding Andersson
Boden
Lördag 20 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Märsta
Domare: Espen Eng, NO
Grupp 9: Jane Lilley, GB
BIS: Claudio De Giuliani, IT
STOXA
Lördag 20 juli
Antal anm:
20 juni per post
28 juni online kl 12,00
   
   
SKK int Piteå
Domare: Åsa Fröding Andersson 
Grupp 9: Ligita Zake, Lettland 
BIS: Moa Persson
IVAB Arena, Sjulnäs
Söndag 21 juli

Antal anm:
6 juni per post
20 juni online kl 12,00
   
   
SKK nordic Ransäter
Domare: Martin Johansson
Grupp 9: Benny Blidh von Schedvin 
BIS: Annika Ulltveit-Moe 
Ransäter Hembygdsgård
Söndag 28 juli

Antal anm:
25 juni per post
2 juli online kl 12,00
   
   
SKK nordic Svenstavik
Domare: Johan Juslin Ahola, FI
Grupp 9: Liz Beth C Liljeqvist 
BIS: Johan Juslin Ahola, Finland 
Galhammaruddens Ip, Svenstavik
Lördag 3 augusti

Antal anm:
30 juni per post
4 juli online kl 12,00
   
   
SKK nat Överkalix
Domare: Kaisa Metteri-Gold, FI
Grupp 9: Luis Gorjao-Henriques, PT
BIS: Robert Dawson, Thailand 
Överkalix
Lördag 10 augusti

Antal anm:
8 juli per post
16 juli online kl 12,00
   
   
SKK nordic Askersund
Domare: Gunnar Nymann, DK
Grupp 9: Birgitta Svarstad
BIS: Markku Kipinä, Finland 
Solberga IP, Askersund
Lördag 10 augusti

Antal anm:
3 juli per post
17 juli online kl 12,00
   
   
SKK int Eskilstuna
Domare: Maarit Hassinen, FI
Grupp 9: Jahn Stääv
BIS: Kurt Nilsson
Ekängens IP, Eskilstuna
Lördag 17 augusti

Antal anm:
22 juli per post
29 juli online kl 12,00
   
   
SKK nordic Norrköping
Domare: Sonny Ström
Grupp 9: Anders Tunold-Hanssen, NO
BIS: Carmen Navarro Guisado, ESP
Himmelstalunds Sportfält, Norrköping
Söndag 18 augusti

Antal anm:
15 juli per post
25 juli online kl 12,00
   
   
SKK nat Backamo
Domare: Mikael Ganzer
Grupp 9: Mikael Ganzer
BIS: Tomas Rohlin, DK
Backamo
Söndag 25  augusti

Antal anm:
26 juli per post
30 juli online kl 12,00
   
   
SDHK JUBILEUM Eskilstuna
Domare: Annika Ulltveit-Moe
BIS: Paul Stanton
Eskilstuna
Söndag 25 juli
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nordic Gotland
Domare: Adam Ostrowski, PL
Grupp 9: Adam Ostrowski, PL
BIS: Kaisa Gold, FI
Västerhejde
Lunds Allé 11, Visby
Lördag 31 augusti

Antal anm:
25 juli per post
7 augusti online kl 12,00
   
   
SKK int Gotland
Domare: Per Lundstrröm
Grupp 9: Jakub Kruczek, PL 
BIS: Svante Frisk
Västerhejde
Lunds Allé 11, Visby
Söndag 1 september

Antal anm:
25 juli per post
7 augusti online kl 12,00
   
   
SKK nat Löttorp
Domare: Jeanette Balkan, DK
Grupp 9: Annika Ulltveit-Moe 
BIS: Eva Liljekvist Borg 
Böda Sands Camping, Löttorp
Söndag 8 september

Antal anm:
6 augusti per post
13 augusti online kl 12,00
   
   
SKK nordic Högbo
Domare: Per Lundström
Grupp 9: Rob Douma, NL
BIS: Paul Lawless, IRL
Högbo Bruk
Hans Hiertas Väg 20
Lördag 7 september

Antal anm:
16 augusti per post
23 augusti online kl 12,00
   
   
SDHK Sandviken
Domare: Bert Easdon
BIS: Francesco Cochetti
Sandviken
Söndag 8 september
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nat Tomelilla
Domare: Leif Lehmann Jörgensen, DK
Grupp 9: Jasna Matejcic, Kroatien 
BIS: Börge Espeland, NO
Tomelilla
Lördag 14 september

Antal anm:
14 augusti per post
25 augusti online kl 12,00
   
   
SKK nat Gimo
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Gimo
Söndag 15 september

Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Tågarp
Domare: Evelyn Moore Hurley
BIS: Anthony Moran
Tågarp
Söndag 15 september
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK nordic Sundsvall
Domare
Grupp 9: 
BIS: 
Nordichallen
Lördag 5 oktober
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SDHK Timrå 
Domare: Marie Thorpe, IRL
BIS: Marie Thorpe, IRL
Timrå
Söndag 6 oktober
Antal anm:
per post
online kl 12,00
   
   
SKK int Växjö
Domare: Nina Karlsdotter
Grupp 9: Benjamin Sanchez Garcia, ESP
BIS: Maija Lehtonen, FI
Växjö Tipshall
Söndag 3 november

Antal anm: 
25 september per post
1 oktober online kl 12,00
   
   
Stockholm Hundmässa nordic
Crufts kval, Nordisk Vinnare
Domare: Elisabeth Juverud, NO
Grupp 9: Adam Ostrowski, PL
BIS: Arne Foss, NO
Stockholmsmässan, Älvsjö
Söndag 15 december
Antal anm:
5 november per post
12 november online kl 12,00