Resultat 2022

Här fyller vi på med resultat från årets utställningar. Skicka gärna in bilder till web@mopsorden.se. Året börjar längst ner på sidan. Och med reservation för felaktigheter.

Sidan uppdaterad: 2022-06-12, kl 13:22:00

Klubb & ort Datum Sista anmälningsdag
SKK Nordic Stockholm
Crufts kval, Svensk vinnare
Domare hanar BIR: Birgit Seloy
Domare tikar: Torbjörn Skaar
11 december 4 oktober per post
8 november online 12,00
   
SKK int Växjö
Domare: Annette Bystrup
5 november 27 september per post
4 oktober online 12,00
   
SDHK Timrå
Domare: Marianne Holmli
16 oktober 12 september
   
SKK int Sundsvall
Domare
15 oktober  
   
SDHK Högbo
Domare: Leni Finne
18 september 29 augusti
   
SKK int Sandviken
Domare: Nemanja Jovanovic
17 september 22 augusti per post
29 augusti online 12,00
   
SDHK Tågarp
Domare: Marie Thorpe
11 september 15 augusti
   
SKK nat Gimo
Domare
11 september  
   
SKK nat Falsterbo
Domare: Mikael Nilsson
10 september 3 augusti per post
10 augusti online 12,00
   
SKK nat Löttorp
Domare: Marianne Holmli
4 september 2 augusti per post
9 augusti online 12,00
   
SKK Nordic Romakloster
Domare: Lisa Molin
28 augusti 27 juli per post
3 augusti online 12,00
   
SKK nat Ljungskile
Domare: Jens Myrman
28 augusti 26 juli per post
1 augusti online 12,00
   
SKK Nordic Romakloster
Domare: Kitty Sjong
27 augusti 27 juli per post
3 augusti online 12,00
   
SKK Nordic Norrköping
Domare: Paul Stanton
21 augusti 19 juli per post
26 juli online 12,00
   
SKK int Eskilstuna
Domare: Karin Ögren
20 augusti 21 juli per post
28 juli online 12,00
   
SKK nat Ronneby
Domare: Jos De Cuyper
14 augusti 12 juli per post
19 juli online 12,00
   
SKK Nordic Askersund
Domare: Lisa Molin
13 augusti 13 juli per post
20 juli online 12,00
   
SKK nat Överkalix
Domare: Arne Foss
13 augusti 13 juli per post
20 juli online 12,00
   
SDHK Ronneby
Domare: Henrik Johansson
13 augusti 18 juli
   
SKK nat Svenstavik
Domare: Jan Herngren
6 augusti 1 juli per post
7 juli online 12,00
   
SKK int Ransäter
Domare: Leif Ragnar Hjorth
31 juli 5 juli per post
12 juni online 12,00
   
SKK int Västerås
Domare: Jahn Stääv
24 juli 20 juni per post
27 juni online 12,00
   
SKK Nordic Märsta
Domare
: Astrid Lundava
23 juli 20 juni per post
28 juni online 12,00
   
SKK nat Alfta
Domare: Cathrin Lundberg-Westin
9 juli 23 maj per post
31 maj online 12,00
   
SKK int Tvååker
Domare: Patrick Buysse
9 juli 7 juni per post
14 juni online 12,00
   
SKK nat Tvååker
Domare
: Fredrik Nilsson
8 juli 7 juni per post 12,00
14 juni online 12,00
   
SKK NORDIC Gällivare
Domare: Marianne Holmli
3 juli 8 juni
   
SDHK Eskilstuna
Domare: Sara Nordin
2 juli 6 juni
   
SDHK Vännäs
Domare
: Jussi Liimatainen
19 juni
Antal anm: 16
 
   
SKK Nordic Borås
Domare
: Michael Ganzer
1 juli 31 maj per post
13 juni 12,00 online
   
SKK Nordic Leksand
Domare: Nina Karlsdotter
19  juni 18 maj
   
SDHK Vänersborg
Domare
: Hoenderken Hildeward

12 juni
Antal anm: 6 hanar, 12 tikar

BIM cert TIGER KINGS BOURGOGNE ROUGE
BH-2 R-cert ZUMA’S SWEDISH DYNAMITE
   
BIR WAVECATCHER ARIZONA SKY
BT-2 cert FESTIVALS SOUL NARNIYA
BT-3 R-cert P’ZAZZ GLITTER IN THE AIR
BT-4 KRONAN PÅ VERKET ANASTASIA
 
SKK int Vänersborg
Domare: Anders Tunold-Hanssen
11 juni
Antal anm: 10 hanar, 10 tikar
BIM cert cacib prel TANGETOPPEN’S ZUPER HERO
BH-2 R-cacib ZUMA’S SHOW STOPPER
BH-3 R-cert MINILLAS ROLEX OF HAPPINESS
   
BIR cert cacib prel championat WAVECATCHER ARIZONA SKY
BT-2 R-cert R-cacib TANGETOPPEN’S XTRA HOT ACTION GIRL
BT-3 P’ZAZZ GLITTER IN THE AIR
BT-4 ZUMA’S LEGALLY BLOND
 
SKK nat Norrköping
Domare
: Patrik Cederlöf
5 juni
Antal anm: 4 hanar, 17 tikar
BIM cert RUS KARTEL OMG, IS YOU!
BH-2 ZUMA’S SHOW STOPPER
BH-3 R-cert P’ZAZZ SAY MY NAME
   
BIR MERRY MANKY TVIX EVERY LITTLE KISS
BT-2 cert PAW STARS DIZZY POP
BT-3 R-cert PUGSIES ALISTER STELLA GRAY
BT-4 PUGWOOD’S VERSACE
 
SDHK Norrköping
Domare
: Samuel Carlid
4 juni
6 hanar + 15 tikar
BIR cert RUS KARTEL OMG, IS YOU!
BH-2 ZUMA’S SHOW STOPPER
BH-3 R-cert P’ZAZZ SAY MY NAME
BH-4 DUNGAREES PAVAROTTI
   
BIM cert P’ZAZZ WITCH HAZEL
BT-2 R-cert WESTERHOLMEN BOURBON QUEEN
BT-3 ZUMA’S LEGALLY BLOND
BT-4 PUGWOOD’S VERSACE
 
SKK int Gimo
Domare
: Carl-Gunnar Stafberg
28 maj
8 hanar + 17 tikar
BIM cert cacib prel LORDSETT GONNA BE A LEGEND
BH-2 R-cacib STRANDSMEDJANS BARRY
BH-3 R-cert KING KUNTA KENDRIC SAULÈS SIMFONIJA
BH-4 KINGSIZE BLACK ZINGLE ZATZUMA
   
BIR cert cacib prel BIG-2 SEUCH MERRY MANKY TVIX EVERY LITTLE KISS
BT-2 R-cert R-cacib P’ZAZZ PEACHES AND DREAM
BT-3 KINGSIZE FAWN CHEESE CROSTINI
BT-4 STRANDSMEDJANS CAMOMILLE
 
SKK nat Piteå
Domare
:
29 maj
   
SDHK Hässleholm
Domare
: Ann-Christine Johansson
22 maj
9 hanar + 18 tikar
 BIM cert HEAD ON’S STOUT
BH-2 R-cert MOCKILOCKS KRUIZIN’ KID
BH-3 KRISS TOP’S BONBON
BH-4 ZUMA’S SWEDISH DYNAMITE
   
BIR cert DUOVAS SILLY MILLY
BT-2 R-cert ZUMA’S IN YOUR WILDEST DREAMS
BT-3 WAVECATCHER ARIZONA SKY
BT-4 LOWRIDER’S GOLDEN TOUCH OF BEE
 
SKK Nordic Hässleholm
Domare
: LOPEZ MARCO PEDRO
21 maj
10 hanar + 22 tikar
BIR cert NORDC BIG-2 SEUCH MOCKILOCKS KRUIZIN’ KID
BH-2 R-cert R-NORDC ZUMA’S PAPA RAZZI
BH-3 TANGETOPPEN’S ENJOY GOOD DESIGN
BH-4 ZUMA’S SWEDISH DYNAMITE
   
BIM cert NORDC PAW STARS DIZZY POP
BT-2 R-cert R-NORDC BRANSFIELD’S DISCO DIVA
BT-3 ZUMA’S U TICK ALL MY BOXES
BT-4 WAVECATCHER ARIZONA SKY
 
SKK Nordic Skara
Domare
: Johnny Andersson
8 maj
7 hanar + 15 tikar
BIR NORDC TANGETOPPEN’S AIN’T I’M HOT
BH-2 R-NORDC KISCI RONALDO
BH-3 cert WONGHOFF UNIQUE ONE UFFE
BH-4 R-cert MINILLAS OSCAR II OF A DREAM
   
BIM cert NORDC KAMLOW HOTLINE BLING
BT-2 R-cert R-NORDC WAVECATCHER ARIZONA SKY
BT-3 SHOWTHEWAY BABY GIRL
BT-4 MINILLAS TIFFANY OF HAPPINESS
 
SDHK Skara
Domare
: Lisa Molin
7 maj
3 hanar + 14 tikar
BIM cert MINILLAS OSCAR II OF A DREAM
BH-2 KISCI RONALDO
   
BIR cert PUGWOOD’S VERSACE
BT-2 ÖRNVINGES LAMBORGHINI
BT-3 R-cert TEDDYTASSEN’S CENTIFOLIA
BT-4 PUGWOOD’S VICTORIA SECRET
 
SKK int Ljungskile
Domare
:
Benny Blidh von Schedvin
1 maj
11 hanar + 11 tikar
BIR cert cacib prel SEUCH TANGETOPPEN’S AIN’T I’M HOT
BH-2 R-cacib KISCI RONALDO
BH-3 R-cert RUS KARTEL OMG, IS YOU!
BH-4 MAGIA FIORE IMPERIAL
   
BIM cert cacib prel MERRY MANKY TVIX EVERY LITTLE KISS
BT-2 R-cert R-cacib PAW STARS DIZZY POP
BT-3 WAVECATCHER ARIZONA SKY
BT-4 KRISS TOP’S KOH I NOOR
 
SKK nat Västerås
Domare
: Hans Rosenberg
24 april
8 hanar + 20 tikar
BIM cert YELLOWSKIN’S HAMISH MCLEOD
BH-2 R-cert STRANDSMEDJANS TOBLERONE
   
BIR cert UNSTOPPABLE DEVIL IN DISQUISE
BT-2 R-cert STRANDSMEDJANS RAPHAELA
BT-3 STRANDSMEDJANS CAMOMILLE
BT-4 STRANDSMEDJANS TRIXIE
 
SKK int Malmö
Domare
: Svein Björnes
16 april
13 hanar + 20 tikar
BIR cert cacib prel SELOY BUGATTI
BH-2 R-cacib ZUMA’S SHOW STOPPER
BH-3 ZUMA’S SWEDISH DYNAMITE
BH-4 R-cert TANGETOPPEN’S AIN’T I’M HOT
   
BIM cert cacib prel DUOVAS SILLY MILLY
BT-2 R-cert R-cacib MERRY MANKY TVIX EVERY LITTLE KISS
BT-3 DOMINO EFFECT OCEANICA
BT-4 GETWINS KALINKA-MALINKA